Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 2 lipca 2008r.

Oddaj krew uratujesz życie - Krystyna Michalska, kierownik promocji i marketingu RCKiK w Radomiu

Rozmowę z Krystyną Michalską, kierownikiem działu sprawozdawczości, promocji i marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przeprowadził Adam Mosionek, dziennikarz Tygodnika Radomskiego.

Tygodnik Radomski: Wakacje to wzmożony okres wypadków, czy również wzmożony okres akcji zbiórki krwi?
Krystyn Michalska: Latem potrzeby są ogromne. Wzrasta liczba wypadków, niestety zmniejsza się liczba wyjazdów, gdyż nie mamy możliwości prowadzenia akcji w szkołach z uwagi na przerwę wakacyjną. Uczniowie pełnoletni stanowią największą grupę osób, od których pobieramy krew. Ponadto część dawców wyjeżdża za granicę na wypoczynek lub w celach zarobkowych... Jeszcze na początku czerwca udało nam się zorganizować akcje w Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Elektronicznych i w Zespole Szkół Hotelarskich. Krew oddało łącznie 66 osób. Stale apelujemy do mieszkańców regionu radomskiego o oddawanie krwi.

Czy ludzie chętnie odpowiadają na państwa apele?
Jest różnie, ponieważ nasze społeczeństwo głównie reaguje na apele pojawiające się w mediach w związku z konkretnymi wydarzeniami na przykład katastrofa w Katowicach, w kopalni węgla "Halemba" lub gdy chodzi o ratowanie życia konkretnej osoby. Niedawno w Kazanowie lokalna społeczność oddała krew dla 4,5-letniej dziewczynki chorej na nowotwór. Pozyskano 36 litrów krwi od 81 dawców. Krystyna Michalska Takie postawy są niezwykle cenne, ale również chcielibyśmy, by krwiodawcy zgłaszali się do nas systematycznie, gdyż to jedynie pozwoli nam w pełni zabezpieczyć potrzeby szpitali. Krew potrzebna jest stale, ponieważ w wielu przypadkach jest ona jedynym i niezastąpionym lekiem, ratującym życie. Krwiolecznictwo jest dziedziną medycyny, wspierającą lekarzy różnych specjalności: chirurgów, onkologów, ortopedów, położników, neonatologów, pediatrów i innych.

Kto może zostać dawcą?

Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która nie chorowała na żółtaczkę i w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przeszła operacji, nie wykonywała zabiegów depilacji, tatuażu i przekłuwania części ciała. O tym, czy osoba zgłaszająca się do oddania krwi może zostać krwiodawcą decyduje lekarz na podstawie wyników badań analitycznych, badania lekarskiego i informacji zawartych w ankiecie.

O czym należy pamiętać oddając krew?
Krwi nie wolno oddawać na czczo, należy unikać pożywienia bogatego w tłuszcze oraz pić alkoholu na co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi.

Jak często można ją oddawać?
Jedną jednostkę krwi pełnej, czyli 450 mililitrów można oddać co osiem tygodni, osocze co dwa tygodnie, nie częściej niż 20 razy w ciągu roku, a płytki krwi co cztery tygodnie, nie częściej niż 12 razy w ciągu roku. Pobieranie krwi nie jest bolesne i trwa około 6 minut. Organizm bardzo szybko odtwarza białka osocza i komórki krwi. 450 mililitrów to zaledwie 8% ogólnej objętości krwi krążącej w ciele dorosłego człowieka. Wielokrotne oddawanie krwi nie wywołuje schorzeń i nie powoduje "przyzwyczajenia się" organizmu.

Na jakim poziomie są obecne zasoby krwi?

Stan zapasów zmienia się z godziny na godzinę w zależności od potrzeb zgłaszanych przez szpitale. Najgorsza sytuacja jest właśnie teraz - w okresie letnim, gdy zmniejsza się liczba krwiodawców, zaś znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na krew, bo częściej zdarzają się wypadki.

Tygodnik Radomski, 25.06.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.