Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 3 lipca 2008r.

Młoda krew ze szczerego serca

Uczniowie chcą oddawać najcenniejszy lek. Do stacji przychodzą nawet dzieci. 16-letni Maciek Walczak z Łodzi nie chce się pogodzić z tym, że nie może honorowo oddać krwi. "Ostatnio o niczym innym nie rozmawia" - mówi Katarzyna Malinowska, mama chłopca. "Żal mi Maćka, bo bardzo się przejął. Pobiegł do stacji krwiodawstwa, chciał pomóc. Podpisałabym mu zgodę, bo jest od dzieciństwa dobrze odżywiany" - podkreśla.

dzień osiemnastych urodzin przychodzi do nas prawie sto osób" - cieszy się Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. "Aż 20 proc. krwi oddanej u nas pochodzi od uczniów w wieku 18 - 21 lat z ostatnich klas szkół średnich" - dodaje Włodarczyk.

"Najmłodszych krwiodawców przybywa od kilku lat. Kiedy w ciągu roku w szkołach rozkładamy sprzęt do pobierania krwi, cisną się do nas zastępy nieletnich. Młodsi są bardzo rozczarowani, że nie chcemy wkłuwać się im w żyły" - opowiada dyrektor Włodarczyk.

Modzie na krwiodawstwo ulegli Mateusz Nałęcz-Gembicki i Oskar Habib, absolwenci XV LO w Łodzi. W stacji krwiodawstwa pojawili się już w pierwszym dniu wakacji. "Wcześniej oddawaliśmy krew w szkole. Do końca wakacji zdążymy oddać jeszcze po jednej porcji krwi" - zapowiadają młodzi mężczyźni.

Starszym kolegom zazdrości Maciek. Na stronie internetowej łódzkiej stacji krwiodawstwa znalazł informację, że nieletni krew mogą oddać za poświadczoną przez notariusza zgodą obojga rodziców albo zgłosić się z nimi do punktu krwiodawstwa. "Jestem okazem zdrowia. Nie wiem, gdzie mieszka mój ojciec, bo straciłem z nim kontakt 9 lat temu. Dlaczego do wyrobienia dowodu dziecku wystarcza podpis jednego rodzica, a w przypadku krwi piętrzą się przeszkody" - dziwi się chłopak.

Dyrektor Włodarczyk zaznacza, że informacja na forum jest nieprecyzyjna. Krew w wieku 17 lat można oddać, ale tylko, gdy danej grupy potrzebuje członek rodziny. Przepisy podyktowane są względami zdrowotnymi.

"Maćkowi należy się chwała za dobre serce" - mówi Ewa Gromół, lekarka z RCKiK w Warszawie. "Musi jednak poczekać, bo jego młody organizm intensywnie się rozwija".

Maciek nie jest wyjątkiem. Andrzej Chałupka, prezes Klubu Rejonowego HDK PCK w Pabianicach, prawie co dzień odbiera telefony od nieletnich palących się do oddawania krwi. "To budujące, ale mogę im tylko zaproponować udział w organizowanych przez nas konkursach rysunkowych i poetyckich".

W Pabianicach na 1200 litrów oddawanej w roku krwi prawie 500 litrów pochodzi od dawców w wieku 18-21 lat. W Łodzi z blisko 30 tys. litrów krwi, 6 tys. oddali najmłodsi krwiodawcy.

Polska - Dziennik Ludzki, 03.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.