Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 25 lipca 2008r.

Nowa lista bezpłatnych leków dla HDK

Dodano 85, wykreślono 140 lekarstw z dotychczasowej listy bezpłatnych lekarstw. Ministerstwo Zdrowia ustaliło wykaz leków, które osoby z tytułem "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" mogą stosować w związku z oddawaniem krwi lub oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.

Osobom takim przysługują bezpłatne leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leki, które zasłużony dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi lub szpiku czy innych komórek lub narządów. W wykazie tym znalazły się jako nowe farmaceutyki. Jednocześnie do wykazów dodano 85 nowych leków. Najpopularniejsze z nich to: aci-dum folicum (tabletki 5 i 15 mg), Folacid (tabletki 5 i 15 mg), Ascofer (tabletki 200 mg), Fahńt, Vegevit B 12 (tabletki 5 mcg), Witamina B -composi-tum.

Ale jednocześnie wykreślono z tej listy 140 leków, które od dawna nie były stosowane. Jak twierdzi ministerstwo, zmiany te pozwolą sfinansować leczenie trzech przewlekłych chorób. Chodzi tu o tzw. choroby sieroce, czyli dotyczące dzieci (pierwotna dyskineza rzęsek i pęcherzowe odwarstwianie naskórka) oraz o stany po resekcji (usunięciu) trzustki (dotyczy ok. 2,5 tys. pacjentów), a także terapeutyczny program zdrowotny dotyczący zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

Rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie:

- wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające (Dz.U. z 2008 r. nr 125, poz. 806)
- wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością (poz. 807)
- limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadcze-niobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością (poz. 808)
- wykazu cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych (poz. 809).

Głos Pomorza - Słupsk, 25.07.2008


Monitoring mediów zapewnia Press Service


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.