Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 lipca 2008r.

Górnicy, pospieszcie na ratunek!

Szpitale w regionie wciąż narzekają na brak krwi. Dawno już nie brakowało krwi tak bardzo jak tego lata. Niektóre wcześniej zaplanowane zabiegi są przesuwane na terminy późniejsze. Specjaliści z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uspokajają, że w nagłych sytuacjach, wymagających natychmiastowego przetoczenia krwi u chorego pacjenta, na pewno jej nie zabraknie. Każdego dnia do szpitali w regionie trafia od 120 do 150 litrów krwi i jej składników. To absolutne minimum.

Aby zabezpieczyć wszystkie szpitale w wystarczającą ilość krwi, każdego dnia musiałoby ją oddać około trzystu dawców. Na razie to pobożne życzenie kierownictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Do dziesięciu jej oddziałów terenowych i jednego punktu pobrań w Knurowie zgłasza się wciąż niewielka ilość chętnych.

"Dawniej było z tym mniej kłopotów, ponieważ było więcej górników, którzy zawsze ochoczo zgłaszali się w odpowiedzi na nasze apele. Niestety, restrukturyzacja branży wyraźnie nam nie sprzyjała. Z roku na rok krwiodawców było mniej, a na dodatek odebrano im wiele przywilejów" - zauważa Bożena Drywańska (na zdjęciu), zastępca dyrektora RCKiK.

Choć szeregi górniczej braci zostały w ostatnich latach nieco uszczuplone, w trudnych sytuacjach w zadziwiająco szybkim tempie potrafią się zwierać. Tak było ostatnio w kopalni Ziemowit". Na wieść o katastrofie autobusu w Serbii, do zorganizowanego w zakładzie punktu oddawania krwi, stawiło się kilkudziesięciu odważnych.

Dr Drywańska ma nadzieję, że pod względem krwiodawstwa stare czasy jednak wrócą, bo górników będzie przybywać. "Cieszymy się z tego. Poza tym krwiodawcom przyznano ulgę podatkową. To jest istotny bodziec, by wstąpić w szeregi klubów honorowego dawcy krwi lub nawet zakładać nowe dodaje wiceszefowa katowickiego Centrum".

Przypomnijmy, że krew oddać może każda pełnoletnia osoba, które nie leczy się na choroby układu naczyniowo-sercowego, układu nerwowego bądź choroby zakaźne. Istotne jest, aby w dniu pobrania krwi czuć się dobrze. W razie jakichkolwiek wątpliwości, stan zdrowia może zawsze skontrolować dyżurujący lekarz. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach organizuje akcje oddawania krwi także w zakładach pracy.

Polska - Dziennik Zachodni, 24.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.