Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 lipca 2008r.

Po krew na Woodstock

Od dziś po woj. lubuskim będzie jeździć specjalny ambulans do poboru krwi. Akcja zakończy się na Przystanku Woodstock w Kostrzynie. Organizatorzy liczą na to, że uda im się zebrać jeszcze więcej krwi niż rok temu. Jurek Owsiak już po raz trzeci daje zielone światło stacjom krwiodawstwa, które chcą podczas Przystanku Woodstock zorganizować zbiórkę krwi. W akcji będą uczestniczyć cztery miasta: Zielona Góra, Warszawa, Kraków i Katowice.

Podobnie jak w ub.r., wioska krwiodawstwa stanie na woodstockowym wzgórzu poligonu w Kostrzynie, tuż za namiotem Akademii Sztuk Przepięknych. Woodstockowicze znajdą tu ankiety, które będą musieli wypełnić przed badaniem lekarskim. Ważne jest, żeby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem. W ub.r. brak dowodu osobistego czy legitymacji zdyskwalifikował wielu chętnych do oddania krwi.

Mimo że na Woodstocku warunki są polowe, miejsce, wktórym będzie pobierana krew, musi spełniać wszystkie rygorystyczne zalecenia sanepidu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, które jest głównym organizatorem akcji, już dawno zadbało o techniczne wymogi. "Krwawe" pole będzie miało m.in. dostęp do bieżącej wody i specjalne toalety dla personelu medycznego. Młodzież, która jeszcze nie oddawała krwi na imprezie w Kostrzynie, nie musi się martwić o warunki sanitarne poboru krwi. Sam zabieg odbywa się w specjalnym ambulansie. Każde z uczestniczących w akcji miast będzie miało własny pojazd. Warunki w ambulansie można porównać do tych w przychodni lub w szpitalu.

Podczas poprzedniego Przystanku Woodstock w Kostrzynie bawiąca się młodzież udowodniła, że można jej zaufać. Do punktu zbiórki krwi zgłosiło się blisko 1,5 tys. osób. Dzięki nim do polskich szpitali można było przekazać 700 litrów drogocennego płynu. Chociaż latem w stacjach krwiodawstwa lodówki z zapasami świecą pustkami, bo dawcy wyjeżdżają na wczasy, to udało sieje przynajmniej częściowo zapełnić. Specjaliści od dawstwa krwi mówili wówczas o wielkim sukcesie. "Tylko do jednego ambulansu zgłosiło się aż 356 osób. W sumie zebraliśmy 160 litrów" - mówi Krzysztof Pawlik z Fundacji Ronalda McDonalda, która udostępnia organizatorom podczas Woodstocku swój ambulans.

W tym roku pobieranie krwi potrwa trzy dni. Pierwsi woodstockowicze mogą się zgłaszać już w czwartek. 31 lipca od godz. 9 do 18. Ambulanse będą przyjmować chętnych do soboty. Jak zwykle dawcy mogą liczyć na specjalne paczki. "Krwiodawcy dostają zazwyczaj 10 czekolad i paczkę kawy lub coca colę. Na Woodstocku rekompensata za oddaną krew będzie bardziej szczodra. Młodzież dostanie koszulki i czapki. McDonalds przygotował też kupony na posiłki energetyczne, które będzie można wykorzystać np. w ich restauracji w Kostrzynie" - mówi Krzysztof Piwowarczyk z zielonogórskiej stacji krwiodawstwa. Jak można się przygotować do oddania krwi? "Trzeba pić dużo płynów. Oczywiście nie pobierzemy krwi od osób pijanych. Dawca powinien też być wypoczęty" - mówi Piwowarczyk. Po dwóch latach doświadczeń z imprezą w Kostrzynie organizatorzy już wiedzą, że młodzież, która decyduje się na oddanie krwi, jest bardzo odpowiedzialna. "Dawcy nie mają we krwi śladu promili. Czasem przychodzą i żartują sobie Pobierajcie teraz, bo później już sobie popiwkuję" - mówią organizatorzy.

Okazuje się, że akcje krwiodawstwa nie wszędzie cieszą się taką popularnością. "Właśnie jesteśmy z ambulansem trzeci dzień w Łodzi. Pierwszego dnia zgłosiło się dziewięć osób, drugiego dziesięć, trzeciego pięć... To tragiczny wynik" - ocenia Pawlik z Fundacji Ronalda McDonalda. Ambulans byl obecny również podczas festiwalu w Jarocinie tydzień temu. Tam w ciągu dwóch dni krew oddało 120 chętnych.

Specjalny ambulans już dziś zaczyna objazd po województwie lubuskim. Dziś w godz. 9-14 czeka w Nowej Soli przy ul. Staszica 10. We wtorek od godz. 9 do 15 szansę na oddanie krwi będą mieli mieszkańcy Żar. Tam ambulans stanie na terenie Szpitala Wojskowego przy ul. Domańskiego 2. W Kostrzynie pojawi się już wczwartek.

Gazeta Wyborcza - Gorzów, 28.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.