Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 lipca 2008r.

Masz sińce pod oczami lub obrzęki - Zbadaj nerki!

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Oczyszczają krew ze szkodliwych dla zdrowia substancji, które powstają podczas przemiany materii. Usuwają też nadmiar niektórych mikroelementów np. sodu. Filtrują nieustannie 5 litrów stale krążącej krwi, a efekt końcowy tej pracy to minimum 1,5 litra moczu, wydalanego każdego dnia. Dlatego gdy zaczynają źle pracować, odbija się to niekorzystnie na całym naszym organizmie. Aby nerki były zdrowe i mogły sprawnie pracować, należy pić codziennie 2 litry płynów.

Choroby nerek często rozwijają się skrycie. Wprawdzie wcześniej pojawiają się pewne niepokojące symptomy, ale czasem trudno je skojarzyć właśnie z nerkami. Mamy np. sińce pod oczami czy opuchnięte powieki. Taki wygląd może co prawda zdarzyć się każdemu po źle przespanej nocy, ale w połączeniu z obrzękiem dłoni, stóp. a nawet twarzy świadczy właśnie o złej pracy nerek. Także ból w okolicy pleców lub pod żebrami, który nie nasila się podczas ruchu, uczucie ciągłego zmęczenia, podwyższone ciśnienie krwi, częste oddawanie moczu w nocy, zmiana jego koloru lub zapachu wymagają sprawdzenia, czy nerki są zdrowe.

Zbagatelizowanie sygnałów choroby może doprowadzić nawet do niewydolności nerek i wówczas konieczne są zabiegi dializy. Polegają na podłączeniu tzw. sztucznej nerki, która zastępuje zdrowy organ, filtruje i oczyszcza krew. W niektórych wypadkach potrzebny bywa nawet przeszczep nerki.

Badanie ogólne moczu potwierdzi podejrzenia o chorobę nerek

Piotr Białoń - lekarz internista

Schorzeniem nerek najczęściej wykrywanym jest kamica. Ale wiele osób cierpi również z powodu stanów zapalnych np. kłębuszkowego czy odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego nawet jeśli nic nam nie dolega, warto raz w roku zrobić badanie moczu. Gdy wynik jest nieprawidłowy lub podejrzewamy, że nerki są chore, konieczna jest kontrola u lekarza pierwszego kontaktu. Analiza moczu to tylko badanie wstępne, pomocne w wykrywaniu choroby nerek. Określa cechy fizyczne moczu takie jak kolor, przejrzystość, gęstość oraz stopień pH, czyli zakwaszenia. Mierzy się także poziom innych zawartych w nim substancji. Ich obecność lub podwyższony poziom może świadczyć o procesie zapalnym w nerkach. Ważny jest również tzw. osad moczu. Pojawienie się w nim pojedynczych komórek białych lub czerwonych krwinek wskazuje na tworzenie się kamieni.

Zwłaszcza kobiety powinny robić kontrolne badanie moczu. Są one narażone na częste infekcje układu moczowego. Aby ich unikać, trzeba pić dużo płynów i przyjmować preparaty zakwaszające mocz, np. ProUro.


Gdy kamień blokuje nerkę

dr n. med. Elzbieta Madro - Specjalista chorób nerek /nefrolog/

Początkowo kamień nerkowy nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero, gdy zacznie się przemieszczać w drogach moczowych. Wtedy występuje ostry ból. Jest odczuwany w okolicy lędźwiowej lub w podbrzuszu, może promieniować nawet do pachwiny. Towarzyszy temu krwiomocz, gorączka, nudności i wymioty. Jeśli utrudnia odpływ moczu, może spowodować przewlekłą niewydolność nerek. Dlatego każdy atak kolki nerkowej wymaga interwencji lekarza urologa lub nefrologa. Specjalista przepisze leki przeciwbólowe, rozkurczowe i antybiotyk. Zaleci przyjmowanie dużej ilości płynów, gorące kąpiele, a także kontrolne badanie moczu. Po pewnym czasie wskazane jest także prześwietlenie jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy zastosowane leczenie jest skuteczne. Jeśli kuracja nie przynosi poprawy, konieczne jest rozkruszenie złogu specjalnym aparatem - itotryptorem. Emituje on fale, które rozbijają kamień.


Nie ma leczenia bez diety
mgr ira. Joanna Wardak - specjalista ds żywienia człowieka i dietetyki

W chorobach nerek konieczna jest zmiana sposobu odżywiania, szczególnie w różnego rodzajach kamicach. We wszystkich jej odmianach ilość wypijanych codziennie płynów należy zwiększyć nawet do 4-5 I na dobę. Dzięki temu rozcieńcza się te składniki moczu, które ulegają krystalizacji oraz odkładają się jako złogi. Przy kamicy trzeba też wystrzegać się nadmiernej ilości białka, czyli ograniczyć jedzenie mięsa, wędlin i ryb. Należy unikać również źródeł tzw. puryn i szczawianów, czyli substancji, które najczęściej powodują tworzenie się kamieni nerkowych. Dlatego nie powinno się jadać m.in. podrobów, mięsnych wywarów i galaret, a także roślin strączkowych, szczawiu, szpinaku, rabarbaru, buraków, pietruszki oraz orzechów. Nie pijemy również mocnej kawy, herbaty ani kakao.

Także w leczeniu innych chorób nerek, np. przewlekłej niewydolności nerek, ważna jest odpowiednia dieta. Zalecenia dotyczą zwykle zawartości białka, fosforu, sodu, potasu oraz ilości płynów i kaloryczności posiłków.

Świat Kobiety, 28.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.