Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 lipca 2008r.

Kresków o przeszczepach dla dzieci już w sierpniu

Adaś chce uczestniczyć w paradzie balonów. Marzenia pryskają, gdy niszczy sobie wątrobę - tak zaczyna się pierwsza w Polsce kreskówka o transplantologii. Kreskówka powstaje w bielskiej wytwórni Studio RDF i dobiega końca. Siedmiominutowy film animowany zatytułowany jest "Marzenie Adasia".

"Chcemy, aby dzieci wyrastały z myślą, że gdy pojawia się choroba, to medycyna ma możliwości wymiany pewnych części naszego ciała. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na to będzie stworzenie filmu animowanego poświęconego tej tematyce" - mówi Krzysztof Pijarowski, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Życie po Przeszczepie". To on wraz z dr. nauk medycznych Krzysztofem Pabisiakiem i Przemkiem Petryszynem - reżyserem filmu - napisał scenariusz kreskówki powstającej w bielskiej wytwórni Studio RDF. Film, którego produkcja dobiega końca, nosi tytuł "Marzenie Adasia".

Adaś pragnie wziąć udział w paradzie balonów. Ma już nawet przygotowaną lornetkę. Niestety, po kryjomu zjada tabletki swojego dziadka, które uszkadzają mu wątrobę. Jedynym rozwiązaniem jest przeszczep. Lekarze pobierają fragment wątroby jego mamy i wszczepiają chłopcu. Ten dochodzi do zdrowia i jedzie na wymarzoną paradę. Tam czeka go niespodzianka - lot balonem wraz z siostrą. Adaś dowiaduje się też od najbliższych, że w naturze człowieka jest pokonywanie strachu i trudności". Już lecąc mówi: Życie jest takie fajne, a tak łatwo je popsuć. Co by było, gdyby nie ta transplantacja ".

"Nie chodziło nam o nachalne edukowanie, na czym polegają przeszczepy. Chcieliśmy zrobić ciekawą bajkę, dzięki której dzieciom transplantacja będzie kojarzyć się ze szczęśliwym rozwiązaniem" - tłumaczy Przemek Petryszyn. Dlatego autorzy skupili się na przeszczepie rodzinnym. W ogóle nie poruszają problemu transplantacji pośmiertnej, bo to dla dzieci już zbyt trudny temat. Nie pokazywali też żadnej operacji - w filmie uśmiechnięty lekarz symbolicznie przenosi kawałek narządu od mamy do Adasia i od razu wszyscy skaczą z radości. Kreskówka była szczegółowo konsultowana z psychologami i pedagogami. Jest utrzymana w pogodnym nastroju i miłej kolorystyce. Głosu bohaterom użyczyli aktorzy z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Film będzie miał siedem minut.

"Pamiętajmy, że żyjemy w dobie reklam i gier komputerowych. Jeżeli chcemy trafić do dzieci, musi to być krótki, ale celny przekaz - dodaje Petryszyn. Film otrzymał ponad 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia. Już w sierpniu wszyscy będą go mogli zobaczyć w internecie na stronie www.przeszczep.pl. Stowarzyszenie chce też dołączyć go do gazet, m.in. dziecięcych i wyemitować w telewizyjnym programie dla najmłodszych. To nie koniec jego pomysłów. Porozumiało się już z Przemysławem Saletą i wyda komiks o tym, jak bokser oddal nerkę swojej córeczce.

Ideą filmu zachwycony jest ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej kolo Żywca. Duchowny jest wielkim propagatorem transplantacji. Od kilku lat w swojej parafii szuka dawców szpiku kostnego oraz namawia do wypełniania deklaracji gotowości oddania organów. Sam był kiedyś dawcą szpiku kostnego. "To bardzo dobra rzecz, pewne postawy trzeba kształtować od najmłodszych lat. Taki film pobudzi pewnie dzieci do zadawania pytań, nawet trudnych, ich rodzicom. W efekcie w wielu rodzinach zacznie się rozmawiać o transplantacji" - uważa ks. Sadkiewicz.

Według danych Poltransplantu w czerwcu br. na krajowej liście oczekujących na przeszczep narządu znajdowały się 1842 osoby. Od stycznia do końca czerwca br. w Polsce wykonano 540 przeszczepów od zmarłych dawców. W samym czerwcu doszło do 110 przeszczepów. Na tle innych krajów europejskich to niewiele. Wynika to z tego, że nasza wiedza o transplantologii jest więcej niż skromna.

Gazeta Wyborcza, 25.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.