Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 30 lipca 2008r.

Stacje krwiodawstwa zostaną pod kontrolą resortu zdrowia

Rząd chce, aby stacje krwiodawstwa przekształcały się w spółki prawa handlowego. Kontrolować je będzie Ministerstwo Zdrowia. Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zakłada, że wszystkie placówki medyczne będą musiały przekształcać się w spółki prawa handlowego. Dotyczy to także stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

"Nałożenie obowiązku zmiany formy prawnej na wszystkie placówki spowoduje ujednolicenie formy zarządzania nimi. Obecnie odpowiedzialne za to jest aż osiem różnych organów" - mówi Beata Libera-Małecka, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia.

Stacje krwiodawstwa mają stać się spółkami, ale zostaną pod kontrolą Ministerstwa Zdrowia. "Podstawowym problemem stacji nie jest ich forma własności, ale bardzo niskie ceny za krew i jej pochodne. To jest główne źródło ich niedoborów finansowych" - uważa Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

W kraju funkcjonuje 21 centrów. Działają w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ich organem założycielskim jest Ministerstwo Zdrowia. Podstawowym źródłem ich finansowania są opłaty szpitali za zakup krwi i składników krwiopochodnych. Aby ich cena nie była za wysoka, jest ustalana przez resort zdrowia. Różnica między ceną a ponoszonymi kosztami jej produkcji przez stacje krwiodawstwa jest pokrywana z budżetu w formie dotacji celowej. W tym roku resort zdrowia przeznaczy na to prawie 100 mln zł.

Dyrektorzy stacji krwiodawstwa obawiają się, że stacje jako spółki prawa handlowego będą musiały przynosić zysk. To kłóci się z filozofią funkcjonowania honorowego krwiodawstwa. "Opiera się ono na bezinteresownym oddawaniu krwi. Jeżeli spółka miałaby sprzedawać krew po cenach rynkowych, musiałaby też płacić za jej pozyskiwanie" - mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu.

Autorzy projektu podkreślają jednak, że spółki wcale nie będą musiały przynosić zysku. "Stacje spełniają specyficzne funkcje i będą mogły działać jako spółki non profit" - przekonuje Beata Małecka-Libera.

Gazeta Prawna, 22.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.