Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 30 lipca 2008r.

Bioton zainteresowany osoczem, przetarg jeszcze w tym roku

Bioton wystartuje w przetargu na krajowego frakcjonatora osocza. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że ogłosi go jeszcze w tym roku. Resort zdrowia w dalszym ciągu chce, aby w kraju powstał zakład frakcjonowania osocza. Jako jedyna polska spółka zainteresowanie inwestycją wyraża na razie Bioton. Zakład może powstać w Macierzyszu.

Kilka lat temu przetarg na budowę zakładu wygrała firma Nedepol, która stworzyła spółkę Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO). Inwestycja, mimo zaangażowania około 30 mln USD, nie została dokończona, a sprawą zajęła się prokuratura. Majątek LFO znalazł się w rękach syndyka. To od niego Bioton dzierżawił budynki nieukończonego Laboratorium Frakcjonowania Osocza. Umowę jednak wypowiedział, tłumacząc, że ponosił niepotrzebne koszty najmu w wysokości około 1 mln zł rocznie (będzie wynajmował budynki jeszcze do końca roku).

Bioton uważa, że w przypadku wybrania go przez Ministerstwo Zdrowia na krajowego frakcjonatora (to do niego będzie kierowane osocze od polskich honorowych dawców), nie musi budować zakładu na terenie LFO w Mielcu. "Dzierżawa niedokończonej fabryki LFO była nieopłacalna. Jeżeli biegły oceni stan techniczny budynków i okaże się, że kontynuowanie inwestycji w Mielcu ma sens, to ją dokończymy. Jesteśmy jednak przygotowani na wybudowanie zakładu frakcjonowaniaosoczau siebie. Mamy teren w Macierzyszu, tuż koło naszego zakładu produkcji insuliny" - mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu. Koszt inwestycji szacowany jest na około 50 mln USD (około 100 mln zł).

Zgodnie z wytycznymi Rady Europy o samowystarczalności poszczególnych krajów w zakresie zaopatrzenia w produkty krwiopochodne, Polska jest zobligowana do zaopatrywania swoich obywateli w produkty otrzymywane od polskich krwiodawców. "Podstawowym źródłem czynników krzepnięcia powinno być ich uzyskiwanie z osocza najlepiej metodą frakcjonowania w krajowej przetwórni. "W Polsce powinien być taki zakład" - oświadczyło Ministerstwo Zdrowia.

"Dokonujemy różnorakich analiz. Przede wszystkim dla trzech możliwych sposobów zaopatrzenia systemu ochrony zdrowia w produkty osoczopochodne, tj. frakcjonowania kontraktowego, sprzedaży osocza połączonej z importem produktów leczniczych oraz produkcji krajowej. Prowadzimy również szczegółową analizę dotyczącą sposobu organizacji frakcjonowania osocza we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i analizę światowego rynku frak-cjonatorów osocza" - tłumaczy Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia.

Kiedy ministerstwo chce przeprowadzić przetarg na wybór frakcjonatora? - "Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby strategiczne decyzje zostały podjęte do końca bieżącego roku" - podkreśla Gołąb.

"Mamy licencję na frakcjonowanie osocza zakupioną od firmy, która robi to we Włoszech. Na pewno wystartujemy w przetargu. Czekamy tylko na decyzję ministerstwa" - mówi Wilczęga. Produkcja leków z osocza (płynny składnik krwi stanowiący około 55 proc. jej objętości) to działalność rentowna. Polski rynek szacowany jest na około 80 mln euro, czyli obecnie około 260 mln zl. Sprzedaż produktów z osocza charakteryzuje się bardzo wysoką, sięgającą nawet 40-proc., rentownością. Teraz Polska sprzedaje osocze do przerobu zagranicznego i skupuje już gotowe produkty, płacąc bardzo wygórowane stawki. Otwarcie zakładu w kraju pozwoliłoby na ogromne oszczędności.

W Polsce można przerabiać nawet do 400 tys. litrów osocza rocznie. Powstają z niego preparaty krwiopochodne, tak zwane czynniki krzepnięcia, im-munoglobulina i albumina. Leki powstałe z osocza potrzebne są pacjentom chorym na nowotwory, hemofilię oraz po przeszczepie szpiku kostnego.

W przeszłości zainteresowanie budową w kraju zakładu przerobu osocza wyrażały Polfarma Jerzego Staraka, szwajcarska Octapharma (przerabiała już polskie nadwyżki osocza w Szwajcarii), niemiecki Bayer i australijski CSL. Teraz oficjalnie żadna ze spółek, oprócz giełdowego Biotonu, nie mówi, czy jest zainteresowana udziałem we frakcjonowaniu osocza w Polsce. Baxter i szwajcarski Behring (należy do grupy CSL) były też zainteresowane przerobem polskiego osocza zagranicą.

Parkiet, 21.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.