Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 30 lipca 2008r.

Rodzące kobiety zostały bez leku

Miesięcznie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wydaje od 210 do 260 ampułek immunoglobuliny anty D. Teraz nie ma ani jednej immunoglobuliny - surowicy chroniącej matki przed konfliktem serologicznym - brakuje w całej Polsce. Ktoś z urzędników zaniedbał swoje obowiązki i okazało się, ze w całym kraju jest zaledwie kilkadziesiąt ampułek surowicy anty-Rh D. Tyle, ile tygodniowo potrzebują porodówki w jednym województwie.

W drodze są trzy ostatnie porcje, które oddał nam RCKiK w Lublinie. "Musi nam to wystarczyć do dostawy obiecanej przez Narodowe Centrum Krwi najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu" - mówi Tadeusz Krzosek, dyrektor RCKiK w Rzeszowie. Ile ampułek trafi w najbliższych dniach - nie wiadomo. Nikt nie wie też, kiedy będzie kolejna dostawa i jaka będzie duża.

Centra nie mają zapasów, bo jedyny producent krajowy, lubelski Biomed, wytwarza zbyt mało immunoglobuliny. Ministerstwo Zdrowia sprowadzają więc z zagranicy. Niestety, w niewystarczającej ilości. W Narodowym Centrum Krwi wiedzą o problemie i zapewniają, że starają się go rozwiązać. Ogłosili przetarg na dostawę immunoglobuliny i czekają Sytuacja jednak jest wręcz dramatyczna. Pojedyncze ampułki są transportowane karetkami do szpitali, które tego potrzebują.

"Podjęliśmy w tej sprawie działania. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by tak ważnego specyfiku mogło zabraknąć dla potrzebujących" - powiedział nam wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, który dzisiaj spotyka się w Warszawie z wiceministrem zdrowia.

"To wina rządu i ministerstwa zdrowia, które nie wykonuje swych powinności. Ktoś tu ewidentnie zawalił. Niestety tak bywa, gdy dla władzy ważniejsza od problemów służby zdrowia jest ustawa medialna, a public relation ważniejszy od zdrowia Polaków" - powiedział poseł Tomasz Kamiński, członek sejmowej Komisji Zdrowia, zapowiadając interwencję poselską w ministerstwie.

Surowicę podaje się w przypadku, gdy rodząca ma grupę krwi Rh(-), a urodzone dziecko Rh(+). W czasie porodu krew matki styka się z krwią dziecka i wtedy organizm matki produkuje przeciwciała, które mogą uniemożliwić urodzenie kolejnego potomka, bo organizm matki traktuje płód jak intruza, co prowadzi do zgonów wewnątrzmacicznych. Żeby temu zapobiec, podaje się matce (do 72 godzin od porodu) surowicę anty-Rh D.

"Trudności z immunoglobu-liną anty D trwają już od kilkunastu miesięcy. Dotychczas nasze pacjentki tego nie odczuły, bo nigdy nie odmówiono nam dostarczenia specyfiku, chociaż czasem musieliśmy czekać" - mówi Krzysztof Botiuk, ordynator Oddziału Położnictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Super Nowości, 30.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.