Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 31 lipca 2008r.

Ministrze, znieś podatek od dobroci

Za VAT od SMS-ów UNICEF mógłby sfinansować 330 tys. obiadów dla dzieci z Etipoi. WOŚP się udało: dzięki zwolnieniu SMS-ów z podatku zebrała dodatkowe 600 tys. zł. Gdyby nie podatek od SMS-ów, Krewniacy już kupiliby ruchomą stację krwiodawstwa. Część pieniędzy z charytatywnych SMS-ów trafia do budżetu państwa, zamiast do potrzebujących. "Metro" razem z organizacjami pozarządowymi i Centrum im. Adama Smitha apeluje do rządu: znieście VAT od dobroczynności!

Od każdej złotówki, jaką przekażemy organizacji charytatywnej, wysyłając SMS-a, państwo zabiera 22 gr. SMS-y dobroczynne są bowiem - tak jak zwykłe - obłożone 22-proc. podatkiem VAT. Nie dość, że budżet państwa tuczy się kosztem naszej ofiarności, to jeszcze do potrzebujących trafia znacznie mniej pieniędzy, niż chcieliśmy im podarować. "Rząd powinien jak najszybciej zrezygnować z opodatkowania charytatywnych SMS-ów, bo to niesprawiedliwy haracz" - apelują organizacje.

Ile osoby potrzebujące wsparcia, tracą na zachłanności państwa? Oto kilka przykładów:

Fundacja Hospicyjna dzięki SMS-om uzbierała 253 tys. zł. Gdyby nie podatek, byłoby o 55 tys. zl więcej. "Za to można by wyposażyć wiele hospicjów w kraju i sfinansować szkolenia dla setek pacjentów, ich rodzin i wolontariuszy" - mówi Piotr Kławsiuć z fundacji.

Fundacja Krewniacy od roku zbiera na specjalistyczny autobus - ruchomą stację krwiodawstwa. Potrzeba 2,5 mln zl, udało się zebrać 1,8 mln. "Gdyby nie podatek autobus już dawno jeździłby po Polsce. A przecież krwi brakuje" - opowiada Bartosz Pomykała z Krewniaków.

"Za pośrednictwem SMS-ów zebraliśmy 1 mln zł dla głodujących dzieci w Etiopii. Gdyby nie podatek dostalibyśmy 220 tys. zl więcej, dzięki czemu sfinansowalibyśmy 330 tys. posiłków" - relacjonuje Zofia Dulska z Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Podatek jest szkodliwy jeszcze z innego powodu - zniechęca ludzi do dobroczynności. O. Zdzisław Świniarski z Caritas Polska: "Ludzie przy okazji swej ofiarności nie chcą wspomagać Ministerstwa Finansów" - mówi.

Caritas Polska i inne organizacje charytatywne od lat zwracają się do Ministerstwa Finansów o rezygnację z podatku. Do tej pory resort odmawiał, argumentując m.in., że nie pozwalają na to "względy techniczne" albo przepisy unijne, które co do "zasady nie przewidują stosowania zerowej stawki VAT w obrotach krajowych".

"To nieprawda, że przeszkodą jest UE"- dowodzi Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. Rząd Czech już dwa lata temu zwolnił charytatywne SMS-y z VAT. Zamierzają to zrobić Niemcy, Słowacja, Bułgaria i Wielka Brytania.

Unijne przepisy i "względy techniczne" nie przeszkodziły fiskusowi już raz zrezygnować z haraczu od dobroczynności - resort zwolnił z VAT SMS-y podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki czemu na leczenie dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi zebrano o 600 tys. zl więcej.

Gdy wczoraj zadzwoniliśmy do Ministerstwa Finansów, nie usłyszeliśmy nic konkretnego. "Analizujemy, czy można zmienić przepisy. Eksperci muszą zbadać, jakie konsekwencje miałoby to dla budżetu" - oświadczyła rzeczniczka resortu Magdalena Kobos. Nie chciała ujawnić, ile dokładnie państwo zyskuje dzięki temu podatkowi.

"Bez wielkiej akcji społecznej domagającej się zlikwidowania haraczu rząd tego nie zrobi, bo nie chce stracić wpływów do budżetu" - nie ma wątpliwości Andrzej Sadowski. "Potrzebny jest zdecydowany głos społeczeństwa - ofiarodawców i organizacji, które wspomagają potrzebujących" - podkreśla.

Uważasz, że podatek od dobroczynnych SMS-ów powinien zostać zlikwidowany. Zażądaj tego od Ministerstwa Finansów: kancelaria@mofnet.gov.pl Aby zmotywować ministra, wymyśl hasto (może być w formie rymowanej albo graficznej) sprzeciwiające się opodatkowaniu charytatywnych SMS-ów. Wysyłajcie je do Metra": metro@agora.pl Najciekawsze zostaną opublikowane.

Metro, 31.07.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.