Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 4 sierpnia 2008r.

Co z tą surowicą dla rodzących matek?

Pokarpackie. Surowicy dla rodzących brakuje w szpitalach, ale można ją będzie kupić w aptece, za bagatela - 460 zł "Dostaliśmy obiecane 108 ampułek, więc jesteśmy trochę spokojniejsi" - mówi Tadeusz Krzosek, dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. "Ta ilość na pewno nie wystarczy do następnej dostawy, czyli 8 sierpnia, ale w razie potrzeby będziemy ją sprowadzać z innych regionów podobnie jak robiliśmy te do tej pory. 0 kupnie immunogłobu-Imy w aptece nic nie wiem" - dodaje.

Kilka dni temu w regionie, gdzie miesięcznie zużywa się średnio 250 ampułek surowicy dla rodzących, zostały 3 ampułki im-munoglobuliny anty-D. Teraz sytuacja uległa poprawie. Ale nie na długo, surowicy chroniącej matki przed konfliktem serologicznym brakuje w całej Polsce, ponieważ któryś z urzędników zaniedbał swoich obowiązków i za późno ogłoszono przetarg na dostawę leku z zagranicy.

Brakuje jej w szpitalach ale... "Ludzka immunoglo-bulina anty-D stworzona przez CSL Behring AG (Berno, Szwajcaria), lek nowej generacji w ampułkostrzykawce, gotowy do natychmiastowego podania drogą dożylną lub domięśniową, od przyszłego tygodnia będzie dostępny w aptece na receptę - mówi Jacek Kielczyk, przedstawiciel firmy wprowadzającej surowice do Polski. Dla pacjentek będzie dostępny za ok. 460 zł.

Jak zachwala producent leku, podanie go drogą dożylną jest unikalne i stanowi nową wartość w leczeniu i profilaktyce konfliktu serologicznego. Dzięki nowatorskiej metodzie produkcji i zastosowaniu skutecznych metod zabezpieczających przed przeniesieniem wirusów wysoko oczyszczona, szwajcarska ludzka immuno-globulina anty-D jest dobrze tolerowana i bezpieczna.

Surowicę podaje się w przypadku, gdy rodząca ma grupę krwi Rh(-), a urodzone dziecko Rh(+). W czasie porodu krew matki styka się z krwią dziecka i wtedy organizm matki produkuje przeciwciała, które mogą uniemożliwić urodzenie kolejnego potomka, bo organizm matki traktuje płód jak intruza, co prowadzi do zgonów wewnątrzmacicznych. Żeby temu zapobiec, podaje się matce (do 72 godzin od porodu) surowicę anty-Rh D.

Super Nowości, 04.08.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.