Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 6 sierpnia 2008r.

Wzrośnie cena krwi i jej składników w 2009 r.

Ministerstwo Zdrowia planuje podwyższyć w przyszłym roku ceny siedmiu składników krwi. Łącznie na jej zakup zakłady opieki zdrowotnej wydadzą ponad 228 mln zł.

Do 29 sierpnia można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składników w 2009 roku, który został przygotowany przez resort zdrowia. Zgodnie z nim w przyszłym roku zmienią się ceny niektórych składników krwi. W przypadku siedmiu z nich cena została określona na wyższym poziomie niż w tym roku. W przypadku dwóch innych cena się nie zmieni. Jednocześnie rozporządzenie wprowadza nową pozycję dotyczącą krwi - osocze świeżo mrożone po karencji.

Wzrost ceny krwi i jej składników oznacza dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa konieczność przygotowania nowych cenników. Nie jest to jednoznaczne z uzyskaniem dodatkowych dochodów. "Pobrana krew musi być bardzo dokładnie przebadana, a to wymaga np. drogich odczynników" - mówi Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wzrost ceny krwi i jej składników był spowodowany wprowadzeniem od 1 marca 2008 r. obowiązku dodatkowych kontroli badań wirusologicznych krwi pobranej od tzw. dawców pierwszorazowych, u których wykryto przeciwciała antyHCV.

Dla szpitali wyższe ceny krwi oznaczają dodatkowe wydatki. W tym roku na ten cel przeznaczą one prawie 215 mln zł. W przyszłym, w związku ze wzrostem cen krwi i jej składników, zakup krwi będzie je kosztować ponad 7 mln zł więcej.

Produkcja krwi i jej pochodnych jest dofinansowywana z budżetu państwa w ramach dotacji celowej. Tylko w tym roku resort zdrowia przeznaczy na ten cel ponad 98 mln zł.


Gazeta Prawna, 06.08.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.