Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 6 sierpnia 2008r.

Bez kolejki do lekarza - nie ma mowy!

Taką odpowiedź słyszą często honorowi dawcy krwi w przychodniach. O tym kto i kiedy będzie przyjęty do lekarza, decydują nie przepisy, a rejestratorki.

Pan Jacek od wielu lat jest honorowym dawcą krwi. Oddał 35 l, ma książeczkę i przywileje: lekarz powinien przyjąć go bez kolejki. W poniedziałek z przywileju chciał skorzystać - potrzebował porady chirurga. W bydgoskiej przychodni na Zawodziu rejestratorka wyjaśniła mu jednak, że nie ma mowy o przyjęciu bez kolejki. "Po co więc ten przepis? Nie lepiej go znieść, a nie denerwować ludzi?" - pyta pan Jacek. Dlaczego rejestratorka nie zna przepisów? Na odpowiedź dyrekcji Miejskiego Szpitala Zespolonego czekaliśmy cały dzień. Nie dostaliśmy.

Sprawdziliśmy, jak przywilej przestrzegany jest w innych przychodniach. W innej bydgoskiej przychodni, przy ul. Mickiewicza w chcieliśmy zarejestrować się do kardiologa. "Jeśli to pierwsza wizyta, proszę przyjść osobiście z kartą chipową. Wtedy zapiszemy do kolejki grzecznie informuje rejestratorka. "Do jakiej kolejki Honorowy dawca przyjmowany jest jako pierwszy" - wyjaśniamy. "Mamy troszeczkę inne zasady, ale proszę przyjść, zastanowimy się, co zrobić" - dodaje rejestratorka.

Mniej przyjemnie rozmawiało się na Parkitce: "Honorowy dawca bez kolejki? Myślałam, że to tylko dotyczy kombatantów. Jak pani chce do kardiologa, to dopiero po 15 sierpnia, bo lekarz jest na urlopie. Do innych specjalistów są zapisy na kilka miesięcy, więc nie ma o czym mówić. Nieważne: dawca czy nie" - zakończyła rejestratorka. O podobnych problemach opowiadają także inni krwiodawcy. Większość nawet nie próbuje egzekwować swoich przywilejów. Maria Kukawska, rzecznik praw pacjenta przy katowickim oddziale NFZ, mówi, że otrzymuje skargi z całego województwa. "Nie jest ich dużo, najwyżej kilka miesięcznie, ale choć informacje można znaleźć m.in. na naszej stronie internetowej, nie wszystkie przychodnie wiedzą, że obowiązuje taki przepis" - tłumaczy.

Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do pierwszeństwa także, gdy na wizytę w poradni trzeba poczekać np. kilka miesięcy. Podobnie jak honorowy dawca szpiku kostnego czy kombatanci. Czekać będą musieli tylko wtedy, gdy jakiś pacjent będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. Jest też jednak druga strona medalu: "Zdarzają się sytuacje, gdy dawca krwi wdziera się do gabinetu, w którym jest już pacjent, a potem składa skargę, że nie został obsłużony poza kolejnością" - opowiada Kukawska. Lekarze dodają, że gdyby ściśle trzymać się przepisów, w przychodniach powinny powstać dwie równoległe kolejki: pacjentów i tych, których trzeba przyjąć poza kolejnością. "Przepisy otwierają furtkę do różnych nadużyć. Poza kolejnością musimy przyjmować na przykład byłych żołnierzy AK, więc teraz nagle wszyscy byli w AK, a nikt nie przyznaje się już do Armii Ludowej" - opowiada lekarz. "Są świadczenia, na które trzeba poczekać nawet kilka lat. Obawiam się, że mogą znaleźć się ludzie, którzy zaczną oddawać krew tylko po to, żeby skrócić sobie kolejkę" - dodaje lekarz.

Super Nowości, 06.08.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(8)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.