Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 18 sierpnia 2008r.

... AŻ KREW ZALEWA!!!

Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi realizująca jedną z największych polskich kampanii społecznych oraz największą kampanię Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji w Polsce - pt. Krewniacy, wspierani przez ponad stu znanych polskich artystów, sportowców i muzyków, po raz kolejny została pominięta przy podziale środków publicznych w ramach konkursu ofert Ministerstwa Zdrowia na promocję Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji.

Niestety kolejny raz Krewniacy nie przeprowadzą kampanii billbordowej czy olbrzymiej kampanii telewizyjnej. Rozwój programów fundacyjnych: aktywizacji i integracji środowisk zawodowych i regionalnych KrewniacyClub oraz Zorganizuj Zbiórkę Krwi stają pod znakiem zapytania, jednak w dalszym ciągu Fundacja w miarę swoich możliwości będzie prowadzić ww. działania, wciąż bez wsparcia Ministerstwa Zdrowia!!!

Po raz pierwszy raz, w swojej ponad dziesięcioletniej historii, poprzez niezrozumiałe dla nas wymogi - zmuszeni byliśmy do zaniechania prowadzenie jakichkolwiek działań zmniejszających/rozwiązujących teraźniejszy problem braku krwi w Polsce w okresie letnim by udowodnić, że przedstawione w ofercie konkursowej dokumenty są wiarygodne i stanowią zapewnienie realizacji działań.

Dramatyczne apele, zachęty o oddawaniu krwi słyszymy każdego dnia. Problem braku krwi w polskich szpitalach w obecnym sezonie codziennie jest opisywany w prasie. Jednak Fundacja, która według badań opinii publicznej jest najbardziej kojarzona przez Polaków, jako organizacja promująca Honorowe Krwiodawstwo, musiała prowadzić czasochłonne działania w celu przedstawienia formalnych wymogów konkursu o przyznanie środków z Ministerstwa Zdrowia - jak się okazało… NA DARMO!!!!

Pod koniec czerwca br. Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, złożyła trzy wnioski w Ministerstwie Zdrowia w ramach realizacji zadania publicznego: 

  • Program aktywizujący lokalne środowiska społeczne do działań związanych z Honorowym Krwiodawstwem, połączony z akcjami poboru krwi i pozyskiwaniem nowych honorowych dawców krwi,
  • Program edukacyjny w zakresie zwiększania liczby pobrań i przeszczepów komórek, tkanek i narządów realizowany w celu uzyskania większej akceptacji społecznej dla tych metod,
  • Program edukacyjny adresowany do dzieci i młodzieży w zakresie zasad i norm prawidłowego karmienia, odżywiania się (przeciwdziałanie otyłości i chorobom niezakaźnym),
Aplikowaliśmy o fundusze na ww. programy w ramach, których chcieliśmy przygotować kampanie reklamowe, akcje promocyjne, materiały edukacyjne, tysiące materiałów poligraficznych: ulotki, plakaty, naklejki, kalendarzyki, karty oświadczenia woli i wiele innych.

We wniosku dołączyliśmy patronaty wszystkich naszych partnerów i patronów, z którymi współpracujemy, na co dzień przy wielu przedsięwzięciach lub planowaliśmy współpracować w ramach realizacji ministerialnych programów. Fundacja posiada patronaty Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, Minister Zdrowia Ewy Kopacz, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sejmowej Komisji Zdrowia i zawsze mogła liczyć na ich pomoc.

Pomimo przedstawienia ok. 100 oświadczeń współpracy, takich partnerów jak:
Partnerzy instytucjonalni: Akademia Medyczna w Gdańsku, Akademicki Związek Sportowy - Zarząd Główny, Forum Młodych Dyplomatów, Fundacja „Krajowe Centrum Kompetencji”, IFMSA - Poland (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny), Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Matki i Dziecka, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Lubelski Urząd Wojewódzki, Lubuski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Wojewódzki, Mazowiecki Kurator Oświaty, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonowie Pomorskim, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stąporkowie, Ministerstwo Finansów, Naczelna Izba Lekarska, Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Ministerstwa Finansów, Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, Polski Komitet Olimpijski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie O.T. w Białej Podlaskiej, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, Starostwo Powiatowe w Lesku, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Miasta w Bydgoszczy, Urząd Miasta w Częstochowie, Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp., Urząd Miasta w Grudziądzu, Urząd Miasta w Inowrocławiu, Urząd Miasta w Jeleniej Górze, Urząd Miasta w Lublinie, Urząd Miasta w Nowym Sączu, Urząd Miasta w Nowym Sączu, Urząd Miasta w Opolu, Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Miasta w Płocku, Urząd Miasta w Przemyślu, Urząd Miasta w Sieradzu, Urząd Miasta w Stargardzie Szczecińskim, Urząd Miasta w Stąporkowie, Urząd Miasta w Suwałkach, Urząd Miasta w Zamościu, Urząd Miasta w Zielonej Górze, Urząd Miasta we Włocławku, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Wojewoda Wielkopolski, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Stacja Terenowa w Krakowie, Związek Harcerstwa Polskiego - Harcerska Szkoła Ratownictwa, Warszawa

Partnerzy/Organizacje/Firmy: Accesspoit Sp. z o.o., Warszawa / (rozwiązania informatyczne), Agencja artystyczna „Krab”, Agito S.A., Warszawa / (Sklep internetowy), Centrum Bankowości Bezpośredniej Sp. z o.o., Kraków, Dom Mediowy ACR, Warszawa, Europejskie Centrum Edukacyjno-Doradcze, Warszawa, Future Screen Sp. z o.o., Warszawa/ (Telewizja Apteczna), Gemius S.A., Warszawa / (statystyki w Internecie), Harder& Harder, Warszawa / (Agencja WoM), K2 Internet S.A., Warszawa / (Agencja e-marketingu), Kancelaria Doradztwa Gospodarczego, KrewniacyClub 103 w Szczytnej, KrewniacyClub 104 w Krakowie, KrewniacyClub 109 w Jabłonowie Pomorskim, KrewniacyClub 111 w Kamienicy, KrewniacyClub 120 w Rudzie Śląskiej, KrewniacyClub Sejm, Media TV PLUS Sp. z o.o., Polska Akademia Public Relations Sp. z o.o., Press-Service Monitoring Mediów Sp. z o.o., Redakcja „Marmolade”, Redakcja „Polityka”, Redakcja „Samo Zdrowie”, SMG/KRC Poland-Media S.A., Warszawa / (Instytut Badania Rynku o Opinii Publicznej), STAT24, Warszawa / (statystyki w Internecie), Stroër Media Sp. komandytowa, Wydawnictwo “Głos Nauczycielski” - Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego - Odrzucono nasze trzy oferty konkursowe!!!

Fundacja złożyła odwołanie od niniejszej decyzji Ministerstwa Zdrowia. Wynikiem tego odwołania jest przyznanie Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi - na działania promocji Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji - na polach, na których Fundacja odnosi największe sukcesy - 0,00 zł.

Faktem jest przyznanie Fundacji środków finansowych na „Program edukacyjny adresowany w szczególności do dzieci i młodzieży w zakresie zasad i norm prawidłowego karmienia, odżywiania się, mający na celu podejmowanie decyzji korzystnych dla zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym przeciwdziałanie otyłości i chorobom niezakaźnym”, jednak wielce zastanawiającym jest przyznanie środków finansowych Fundacji na nową działalność z pominięciem sztandarowych działań Fundacji.


Oczywistym jest, że Fundacja pragnie wykorzystać dotychczasowe osiągnięcia kampanii Krewniacy w celu promocji zdrowego żywienia, gdyż edukacja dzieci i młodzieży może przysporzyć nowych i zdrowych dawców krwi, z pożytkiem dla nas wszystkich. Jednak brak środków na rozwój dalszych działań kampanii Krewniacy jest sporym zagrożeniem nie tylko dla promocji zdrowego żywienia, ale przede wszystkim dla polskich pacjentów.

Ogłoszenie o wynikach konkursu ofert na realizację zadań zlecanych organizacjom pozarządowym przez Ministra Zdrowia w 2008 roku, znajduje się tu.

Środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia, w ramach konkursu ofert na realizowanie działań poświęconych Honorowemu Krwiodawstwu przyznane Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, w okresie 2001-2008.

Rok 2001 - 60 000,00 PLN
Rok 2002 - 329 040,00 PLN
Rok 2003 - 657 071,19 PLN
Rok 2004 - 627 320,68 PLN
Rok 2005 - 965 889,90 PLN
Rok 2006 - 0,00 PLN
Rok 2007 - 0,00 PLN
Rok 2008 - 0,00 PLN

W roku obecnym 100% środków na promocję Honorowego Krwiodawstwa powędruje do jednej organizacji, której Prezesem w poprzednim rządzie był jednocześnie wiceminister Zdrowia - Jarosław Pinkas. Ciekawe, prawda?

Zachęcamy Was do zamieszczania komentarzy dot. ww opisanej sytuacji.


Komentuj Wszystkie komentarze
(5)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.