Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 16 września 2008r.

List otwarty EFHDK do wszystkich Polaków Krewniaków...

Warszawa 19 sierpnia 2008 roku


List otwarty EFHDK do wszystkich Polaków Krewniaków

KREW ZALEWA …
Garstka Urzędników z Ministerstwa Zdrowia przeciwko Polskim Krewniakom


Kochani Krewniacy,

Kampania „Co 15 sec….” w TVP
Średnio co 15 sec. w Polsce krew ratuje ludzkie życie.
Właśnie skończyliśmy wielką kampanię Krewniaków w TVP promującą Honorowe Krwiodawstwo.
W tym roku trwała krócej niż zwykle z powodu Olimpiady w Pekinie. Pomimo tego faktu jest to nadal największa kampania społeczna w TVP. Jesteśmy szczęśliwi, że w okresie letnim kiedy tak dramatycznie brakuje krwi udaje nam się pozyskać tak duży czas antenowy na promocję Honorowego Krwiodawstwa.

Żywy Pomnik Miłości Polaków - Autobus do poboru krwi im. Jana Pawła II
Aktualnie w fabryce w Niemczech budowany jest autobus do poboru krwi, który będzie nosił im. Jana Pawła II. Wielu specjalistów twierdzi, ze będzie to najnowocześniejsza ruchoma stacja krwiodawstwa na świecie. To oczywiście nie jest najważniejsze, jeżeli jednak rzeczywiście będzie najnowocześniejszy to wszyscy Polacy, którzy dołożyli swoją cegiełkę na ten wspaniały autobus, będą mieli kolejny powód do satysfakcji i dumy.  Niezwykle przyjemne i budujące jest to, że zostaliśmy zauważeni za granicą. Dotychczas nikt nie wykorzystywał grup krwi do promocji Honorowego Krwiodawstwa. Udało nam się wypromować znak grup krwi jako modny znak kojarzący się z kampanią Krewniacy. Mamy już kilku naśladowców.

Cegiełka - brelOK Krewniaków z grupą krwi
Wprowadziliśmy kilka miesięcy temu brelOK! Krewniaków z grupą krwi do sprzedaży m.in. w Empiku, Pocztach Polskich, In Medio, Salony Kolporter, Strefa GSM. Będziemy jeszcze w wielu innych miejscach. Liczymy, że ten nowatorski i wyjątkowy gadżet pozwoli nam kiedyś zakupić całą flotę autobusów do poboru krwi im. Jana Pawła II. BrelOK! Krewniaków ma za zadanie jako cegiełka jednocześnie promować Honorowe Krwiodawstwo, zachęcać ludzi do poznania swojej grupy krwi, etc. Dzięki takiemu gadżetowi, wsparciu mediów i kilkudziesięciu Celebrity tworzymy skutecznie wymarzoną modę na Honorowe Krwiodawstwo.

UWAGA!!! Absurdy urzędnicze - skandaliczne decyzje w Ministerstwie Zdrowia
Pośród tylu wspaniałych wieści i sukcesów mamy też wieści bardzo złe. Chcemy podzielić się z Wami naszymi problemami.

Codziennie w wielu mediach nawołuje się do oddania krwi, ponieważ brakuje tego niezastąpionego leku w całej Polsce. Zwłaszcza w okresie letnim. W obliczu tych niekorzystnych doniesień jesteśmy zbulwersowani decyzjami urzędników z Ministerstwa Zdrowia. Z powodu ich decyzji nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i zajmować się na odpowiednim poziomie rozwojem naszych programów stworzonych w ramach kampanii KREWNIACY, m.in.
- KrewniacyClub,
- Zorganizuj Zbiórkę Krwi,
- Honorowe Krwinki
i wiele innych.

Jak co roku ogłaszane są konkursy na realizację zadań dla organizacji pozarządowych. Zawsze mogliśmy liczyć na profesjonalizm osób zatrudnionych w MZ. Zawsze otrzymywaliśmy dotacje na kampanię Krewniacy w wys. podobnej do dotacji dla PCK. Dzięki tym dotacjom stworzyliśmy prestiżową kampanię Krewniacy ciesząca się uznaniem nawet już za granicą.

Niestety zatrzymanie środków ze strony MZ dla Krewniaków nastąpiło dokładnie wtedy, kiedy Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas został jednocześnie mianowany Prezesem Zarządu Głównego PCK. Ten fakt wydaje się nie być przypadkiem. Zwłaszcza, że Prezes PCK nie krył nigdy niechęci do naszej Kampanii. Uważał, że kto nie trzyma z PCK ten nie zasługuje na pomoc i wsparcie. Od 2006 roku Krewniacy otrzymują na promocję Honorowego Krwiodawstwa 0 zł. Niczego nie sugerujemy, jednak taki przypadek czasu i funkcji niepokoi nas oraz wiele zaangażowanych w nasze działania osób.

Okazuje się, że komisja MZ po raz kolejny nie przyznała nam środków.
Można dojść do wniosku, że największa i najoryginalniejsza kampania Honorowego Krwiodawstwa, kilkadziesiąt Celebrity zaangażowanych w promocję tej szczególnej idei, kilkaset najpoważniejszych partnerów i patronów instytucjonalnych, jest nie ważna dla urzędników z MZ (czyt. Komisji ds. przyznawania dotacji).

Ignorancja faktu oddania się sprawie Honorowego Krwiodawstwa tak wielu tysięcy osób i instytucji nie znajduje w nikim żadnego zrozumienia.

Kolejny raz decyzja komisji MZ jest bezwzględnie skandaliczna. Tak naprawdę przegraliśmy zanim wystartowaliśmy!
Personalne nastawienie urzędników z komisji MZ do zarządu Fundacji i wszystkich polskich Krewniaków jest na najniższym upokarzającym nas poziomie. 

Wydaje się, że nie mogliśmy otrzymać środków na promocję Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji skoro pięciu z siedmiu osób w komisji jest z poprzednich lat, kiedy resortem zarządzał nieprzychylny nam Jarosław Pinkas, a te same osoby nadal rozdysponowują środki.

Rządy tego Wiceministra po raz pierwszy od kiedy współpracujemy z MZ nie były poparte Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia nad kampanią Krewniacy. Z powrotem Pani Minister Ewa Kopacz przyjęła patronat nad naszymi działaniami.

Domagamy się wyjaśnień, powołania nowej komisji sprawdzającej pracę aktualnego składu.
Wystosujemy stanowczy protest. Chcemy też zaalarmować polskie społeczeństwo poprzez media, że sytuacja ta jest zagrożeniem dla każdego z nas.

Domagamy się odtajnienia ofert i analizy merytorycznej przez niezależnych specjalistów dokonań organizacji otrzymujących dotacje od MZ.

Chcemy, żeby niezależni specjaliści ocenili profesjonalizm i kwalifikacje członków wskazanej komisji w zakresie oceny ofert na realizację zadań zleconych. Tym bardziej, że zadania związane są z niezwykle wymagającą i trudną dziedziną jaką jest marketing, reklama i promocja idei Honorowego Krwiodawstwa i Transplantacji.
To są publiczne pieniądze i sprawa musi być dogłębnie zbadana przez niezależnych specjalistów.


Środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia, w ramach konkursu ofert na realizowanie działań poświęconych Honorowemu Krwiodawstwu przyznane Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, w okresie 2001-2008.

Rok 2001 - 60 000,00 PLN
Rok 2002 - 329 040,00 PLN
Rok 2003 - 657 071,19 PLN
Rok 2004 - 627 320,68 PLN
Rok 2005 - 965 889,90 PLN
Rok 2006 - 0,00 PLN
Rok 2007 - 0,00 PLN
Rok 2008 - 0,00 PLN

W roku obecnym 100% środków na promocję Honorowego Krwiodawstwa powędruje do jednej organizacji - PCK, której Prezesem w poprzednim rządzie był jednocześnie Wiceminister Zdrowia. A jest to organizacja chwaląca się apolitycznością według zasad Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Podstawową misją Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. W wypełnianiu swojej misji Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc podejmuje przede wszystkim takie zadania jak:
  • Ochrona życia i zdrowia,
  • Zapewnienie poszanowania istoty ludzkiej, zwłaszcza podczas konfliktów zbrojnych i w innych krytycznych sytuacjach,
  • Praca na rzecz zapobiegania chorobom i rozwijanie pomocy społecznej,
  • Aktywizowanie pracy wolontariuszy i stała gotowość do niesienia pomocy,
  • Budowa uniwersalnego poczucia solidarności ze wszystkimi, którzy potrzebują ochrony i pomocy.

Zostawiamy ten tekst pełny ideałów bez komentarza.

Nieprawdopodobne jest to, że takie niekorzystne decyzje dla całego społeczeństwa podejmowane są w chwili kiedy brakuje krwi na ratunek życia niemal we wszystkich polskich szpitalach. To ewidentna kpina z dramatycznej sytuacji polskich pacjentów.

Czy urzędnicy, którzy raczej nie mają żadnych dokonań na polu promocji Honorowego Krwiodawstwa mają więcej racji niż Dyrektorzy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, którzy uważają działania naszej Fundacji za niezwykle potrzebne i najlepsze w Polsce?

Czy urzędnicy będący w posiadaniu badań Instytutu MillwardBrown SMG/KRC jednoznacznie stwierdzających, że kampania Krewniacy cieszy się rekordową wiarygodnością, największą rozpoznawalnością pośród akcji dotyczących krwiodawstwa itp., w obliczu podejmowania tak niesprawiedliwych decyzji, mają prawo pełnić wysoce odpowiedzialne funkcje?

Szok, zdumienie, sprzeciw - to słowa, które nie oddają nawet w połowie charakteru tej sprawy i reakcji naszych przyjaciół i partnerów. Takie decyzje są dla nas obraźliwe, haniebne i pozbawione dobrych obyczajów.

Nigdy nie myśleliśmy, że ktoś kto wykonuje jak najlepiej swoją pracę może być za to ukarany i gnębiony.

Znamy wielu ludzi , kontaktujących się z nami na co dzień i proszących o pomoc, potrzebujących krwi na ratunek zdrowia i życia. Rodziny i znajomi przy takich kryzysowych sytuacjach zawsze tak samo przeżywają dramat jak pacjenci. Kiedy jedna osoba otrzymuje krew to jest to radość znacznie większej ilości ludzi niż tylko samych pacjentów.

Mamy nadzieję, że urzędnicy decydujący o życiu i śmierci Polaków zmienią zdanie i krzywdzące poglądy, w momencie kiedy oni lub ich najbliżsi będą potrzebowali tego niezastąpionego leku i pomocy Krewniaków. Czego nigdy nikomu nie życzymy!!!

Byliśmy pewni, ze będziemy walczyć o życie Polaków, ale w najśmielszych wyobrażeniach nie myśleliśmy, że będziemy walczyć z brakiem zrozumienia urzędników, którzy to właśnie powinni najbardziej być przygotowani do pełnienia swoich odpowiedzialnych funkcji.

Kochani Krewniacy,
Prosimy przesyłać na adres EF HDK, 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 35A/41 lub na maila info@krewniacy.pl swoje protesty, opinie i odczucia nt. tej bulwersującej sprawy.


Krewniacze pozdrowienia.
Marcin Velinov & Krewniacy


Komentuj Wszystkie komentarze
(6)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.