Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 22 sierpnia 2008r.

Sztuczna krew zrewolucjonizuje transplantologię!

Naukowcom po raz pierwszy udało się stworzyć ludzką krew z embrionalnych komórek macierzystych. Już wkrótce będzie można bez ograniczenia produkować krew do transfuzji dla każdego pacjenta. Dzięki osiągnięciu amerykańskich naukowców już w ciągu najbliższych dwóch lat będzie można przeprowadzić testy, a w końcu stworzyć alternatywę dla tradycyjnego krwiodawstwa, co może stać się przełomem w medycynie.

Do stworzenia krwi użyte zostaną komórki macierzyste wyodrębnione z krwi grupy 0Rh-, która jest zgodna ze wszystkimi grupami, a jednocześnie często bywa trudno dostępna. Będzie ją można bez ryzyka podawać każdemu pacjentowi potrzebującemu transfuzji.

Użycie do transfuzji krwi powstałej na bazie komórek macierzystych wyeliminuje ryzyko transmisji czynników chorobotwórczych powodujących zapalenie wątroby, HIV i chorobę Creutzfeldta-Jakoba.

Naukowcy uważają, że ich odkrycie może zapoczątkować wykorzystywanie embrionalnych komórek macierzystych w medycynie klinicznej na masową skalę. "Ograniczenia w zapasach krwi zagrażają życiu pacjentów, którzy bardzo się wykrwawili" - powiedział kierujący badaniami Robert Lanza z instytutu Advanced Celi Technology (ACT) w Massachusetts. "Embrionalne komórki macierzyste to nowe źródło komórek, dzięki ktremu można produkować potencjalnie niewyczerpane zapasy czerwonych krwinek niezbędnych do leczenia ludzi. Wyodrębnienie linii komórek macierzystych grupy krwi 0 Rh-, pozwoli stworzyć krew dawcy uniwersalnego".

Krew występuje w czterech grupach: A, B, AB i o, oraz w dwóch układach tzw. Rhesus: Rh+ i Rh-. Tylko niektóre grupy są ze sobą zgodne. Osoba z grupą krwi A może oddać krew osobom z grupą A i AB, ale przyjąć może tylko od dawców z grupą A lub 0. Jedynie krew grupy 0- może być podawana każdemu pacjentowi.

W bankach krwi w Wielkiej Brytanii są odpowiednie zapasy krwi, ale czasami zdarza się, że zaczyna brakować krwi grupy 0-, której powszechnie używa się w medycynie wojskowej.

Jednym z podstawowych zagrożeń, jakie należy wyeliminować, zanim będzie można rozpocząć testy kliniczne terapii komórkami macierzystymi, jest ryzyko niekontrolowanego wzrostu komórek, który może powodować nowotwory. Czerwone krwinki człowieka nie posiadają jądra, które przenosi materiał genetyczny, a tym samym może przyczynić się do rozwoju raka, dlatego nie powinny stanowić zagrożenia. "To może być przełom w klinicznym zastosowaniu embrionalnych komórek macierzystych" - uważa dr Lanza. "Przed nami wciąż jeszcze dużo pracy, ale za rok, dwa z całą pewnością rozpoczniemy kliniczne badania tych komórek.

Polska, 21.08.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.