Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 26 sierpnia 2008r.

Olsztyńscy dawcy krwi zakosztują luksusu...

Nowy pawilon o powierzchni 300 metrów kwadratowych zamierza postawić olsztyńskie centrum krwiodawstwa.

Siedziba centrum krwiodawstwa przy ul. Hanki Sawickiej modernizuje się od kilku lat. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy szefowie centrum kupili cztery mroźnie, czyli kontenery, w których przy minus 35 st. C przechowuje się osocze, a take automatyczną linię do badania genetycznego krwi (w ten sposób wykrywa się wirusy).

Własnym sumptem stacja zbudowała zatokę dla karetek, które odbierają krew - przedtem oczekujące auta blokowały ruch na ulicy, wyremontowała te większość pomieszczeń, w których działa sprzęt. Na tym inwestycyjne plany się nie kończą. "Obok głównego wejścia do stacji chcemy zbudować trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 300 m kw., w którym na pierwszym piętrze znajdzie się nowy dział pobierania krwi" - mówi dyrektor centrum Grażyna Kula.

"Zamierzamy kupić automat do poboru krwi i aparat do pobierania osocza. Oba urządzenia są ciężkie, dlatego nie mogą stanąć w obecnym budynku, bo nie wytrzyma tego strop. Stąd konieczność wybudowania pawilonu. Nowe pomieszczenia dla krwiodawców mają być komfortowe - z klimatyzacją i windą dla niepełnosprawnych. Zależy nam na dawcach, bo to oni są najważniejsi" - tłumaczy dyrektorka.

Do pawilonu zostanie przeniesiony dział wykonywania preparatów krwi, a w piwnicy będzie ich magazyn. Grażyna Kula liczy, że budowa zacznie się w przyszłym roku. Warunkiem jest zgoda Ministerstwa Zdrowia, któremu podlega centrum krwiodawstwa."W najbliszym czasie wystąpimy o nią do ministra i mamy nadzieję na pozytywną odpowiedź" - mówi dyrektorka. "Potem będziemy starać się o pieniądze". Dyrektorka centrum przy okazji przypomina, że jak co roku w wakacje mniej jest krwi od stałych dawców. "Dlatego zachęcamy inne osoby do oddawania krwi" - mówi Grayna Kula.

gazeta.pl. 24.08.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.