Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 4 września 2008r.

Więcej przeszczepów?

Nowe zasady finansowania transplantacji i ostrzejsze kary za handel narządami - to pomysł resortu zdrowia na zwiększenie liczby przeszczepów. Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę przepisów regulujących przeszczepy narządów. Obowiązują one od półtora roku. Resort chce je dostosować do nowej dyrektywy unijnej. "Zmiana prawa powinna uporządkować i ułatwić transplantacje w Polsce. Wciąż jest ich bardzo mało" - mówi dr Dorota Safian, prawnik, która współtworzyła pierwszą w naszym kraju ustawę transplantacyjną.

Co się zmieni? Zasady finansowania przeszczepów. Co prawda pieniądze będą nadal przekazywane z budżetu państwa, ale w oddzielnych pulach. Osobno szpital dostanie pieniądze za stwierdzenie śmierci człowieka, który ma być dawcą organów (w skomplikowanej, podzielonej na kilka etapów procedurze orzeka się śmierć mózgu i tylko na tej podstawie się stwierdza, że od zmarłego można pobrać narządy).

Oddzielnie budżet będzie płacić za pobranie, przechowywanie i transport tkanek wreszcie oddzielnie - za sam przeszczep. Lekarze tłumaczą, że dzięki temu łatwiej im będzie rozliczać się z resortem. "Zdarzają się sytuacje, gdy pobrane narządy nie służą do przeszczepu, np. z powodów medycznych. Szpital, który je pobierał, nie dostawał wtedy za te czynności pieniędzy. Lekarze zniechęcali się do dodatkowej pracy" - tłumaczy prof. Piotr Kaliciński, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej. Nowy przepis ma tę lukę usunąć.

Ale jest jeszcze jeden powód zmian. "Chcemy wykluczyć posądzenia, że szpital może chcieć specjalnie pozyskać narząd, by potem dostać pieniądze za jego przeszczepienie. Wszystkie procedury muszą być całkowicie transparentne - tłumaczy dr Stefan Pechciński z Ministerstwa Zdrowia.

Takie posądzenia pojawiły się w zeszłym roku, w czasie największego w polskiej medycynie kryzysu transplantologii. Liczba przeszczepów spadła z miesiąca na miesiąc o połowę. W całym ubiegłym roku przeszczepiono 922 narządy od zmarłych dawców. W tym roku, do sierpnia - 725. Zaległości nie udało się nadrobić do dzisiaj - na przeszczep czeka w Polsce 1886 osób. Z tego samego powodu mają być zaostrzone kary: za sprzedawanie cudzych narządów, czy choćby pośredniczenie w tym, grozić ma teraz pięć lat więzienia (wcześniej trzy),a gdy to jest stałym źródłem dochodu - dziesięć lat.

W nowelizacji ustawy po raz pierwszy regulowana jest sprawa przewożenia narządów przez granicę. Potrzeba na to zgody Poltransplantu - podlegającej resortowi zdrowia instytucji nadzorującej przeszczepy. Inaczej grożą za to trzy lata więzienia. Ma to wykluczyć handel narządami. W Polsce ten proceder jest od zawsze surowo zakazany.

"To jeden z ważniejszych postulatów Unii" - mówi eurodeputowana Genowefa Grabowska. Jednak jej zdaniem proponowane zmiany nie są wystarczające. Nadal osoby, które nie chcą, by ich narządy były przeszczepiane po śmierci, mogą zgłosić to w rejestrze sprzeciwów prowadzonym przez Poltransplant. "Parlament Europejski apelował, by wprowadzić odwrotne rozwiązanie: osoby, które chcą, by ich narządy były przeszczepiane, wyrażałyby na to świadomą zgodę" - mówi Grabowska.

Lekarze obawiają się jednak, że realizacja tego postulatu Parlamentu Europejskiego spowodowałaby gwałtowny spadek liczby transplantacji. Takie rozwiązania jak w Polsce obowiązują w większości krajów europejskich.

Rzeczpospolita, 04.09.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.