Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 12 września 2008r.

Krew będzie jeszcze cenniejsza

Skończył się problem z wakacyjnym brakiem krwi. Teraz w szpitalach martwią się tym, że jej cena krwi ma znacznie wzrosnąć. Za jednostkę koncentratu krwinek czerwonych, składnika, którego szpitale zużywają najwięcej, od stycznia 2005 do stycznia 2008 r. płaciło się 125 zł. Na początku bieżącego roku cena ta podskoczyła do 140 zł. Teraz proponowana kwota to 150 zł.

Projekt podwyżek wzbudza sporo kontrowersji, szczególnie wśród honorowych dawców krwi. „Ja oddaję krew za darmo. Namawiają mnie we wszystkich mediach, jakie to szlachetne itd. I to racja. Ale potem ktoś 200 zł za to bierze. Za moją krew, którą dobrowolnie oddałem, żeby komuś ratować życie albo zdrowie Nie wierzę, że koszty przebadania są tak wysokie” - komentuje internauta Sizar.

Z takimi opiniami nie zgadza się dyrektor Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi: „Szpitale nie płacą za krew, tylko za jej przygotowanie do podania pacjentowi. Zanim krew trafi do biorcy, poddawana jest wielu procedurom i badaniom laboratoryjnym, co jest bardzo kosztowne i w które zaangażowany jest sztab ludzi zatrudnionych w placówkach publicznej służby krwi”.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Jolanta Zatorska dodaje: „Wszystko kosztuje: transport, przechowywanie, sprzęt oraz nowoczesne testy i badania, gwarantujące bezpieczeństwo krwi. Nawet podwyższone ceny nie będą pokrywać całych nakładów, jakie ponosimy”.

Szpitale przyznają, że będzie to duże obciążenie. Najwięcej krwi zużywają oddziały hematologiczne, kardiochirurgiczne, ortopedyczne oraz transplantologia. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II na krew i preparaty krwiopochodne przeznaczył w zeszłym roku ponad 2 mln 300 tys. zł. W tym roku w tym samym szpitalu tylko do końca lipca wydano 1 mln 300 tys. Kwota ta wzrośnie w przyszłym roku o 7 proc. „Każde obciążenie finansowe pogarsza naszą sytuację. Tym bardziej, że na naszym oddziale kardiochirurgicznym potrzeba szczególnie dużo krwi” - komentuje Krzysztof Bederski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu im. Jana Pawła II.

Echo Miasta - Kraków, 11.09.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(2)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.