Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 12 września 2008r.

Czy maszt nie szkodzi krwi?

Dwa maszty telefonii komórkowej Era i P4 stanęły na budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Inwestorzy twierdzą, że instalacja jest bezpieczna i zgodna z prawem. Wątpliwości mają łodzianie, którzy mieszkają w pobliżu.

”Ja nie jestem fizykiem z wykształcenia, nie wiem jakie pole emituje taka antena, ale nie jestem przekonany, czy nie ma to wpływu po pierwsze, na osoby, które mieszkają w pobliżu, a po wtóre, na działający tam bank krwi” -zaalarmował nas Czytelnik, który mieszka w pobliżu stacji.

Według inwestorów, urzędników, a także samego Centrum Krwiodawstwa, maszt spełnia wszystkie wymogi i nie ma powodu do niepokoju.

”Inwestor dostarczył nam wszystkie pozwolenia i całą wymaganą dokumentację prawną” - mówi Wiesława Tomaszewska, kierownik administracyjny w RCKiK. „Przecież gdyby były jakiekolwiek wątpliwości, nikt nie wydałby pozwolenia” - dodaje.

Według RCKiK bank krwi mieści się w piwnicy budynku, a maszt jest usytuowany na dachu wielopiętrowego budynku. Nie ma więc najmniejszych nawet powodów do obaw.

Inne zdanie mają jednak w tej sprawie członkowie Stowarzyszenia Przeciw Elektroskażeniom. „Nikt jeszcze w Polsce nie przeprowadził miarodajnych badań, czy promieniowanie emitowane przez bazę telefonii komórkowej ma wpływ na zdrowie mieszkających w pobliżu osób” -mówi Zbigniew Gelzak, przewodniczący Stowarzyszenia. „To że ludzie protestują i nie chcą, żeby w pobliżu ich domów nie powstawały maszty telefonii komórkowej nie wynika z ich złośliwości tylko z obawy o własne zdrowie. Niech ktoś w końcu zrobi poważne badania i wyda jasny komunikat, że bliskość masztu nie ma żadnych wpływów na zwiększone ryzyko zachorowań na raka” - mówi Zbigniew Gelzak.

W tej chwili Europa zmniejsza normy promieniowania do 1 volta, choćby Belgia czy Norwegia. W Polsce cały czas normą jest 7 voltów, co powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie niż na Zachodzie.

Według Stowarzyszenia, wszystkie maszty telefonii komórkowej powinny być instalowane z dala od miejsc, w których mieszkają, pracują i przebywają ludzie. „My nie jesteśmy przeciw telefonii” - mówi Gelzak. „Przecież ja też używam telefonu komórkowego. Problem jest w tym, by maszty stawały z dala od domostw. W Polsce są gminy, które nie wpuszczają telefonii w miejsca, blisko domów mieszkalnych, bo dbają o zdrowie swoich mieszkańców. Łódź widocznie do nich nie należy”.

Eksperci, twierdzą, że anteny emitują tak znikome pole magnetyczne, że w ogóle nie jest to istotne dla ludzkiego organizmu. „Stacja bazowa telefonii komórkowej, która jest zamieszczona na budynku stacji krwiodawstwa spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, jakie są wymagane przez polskie prawo” – mówi Aleksander Dackiewicz, ekspert ds. elektromagnetycznych i środowiska sieci Era. „Jest ulokowana w taki sposób, że w miejscach, w których mieszkają czy przebywają ludzie dociera pole elektromagnetyczne o natężeniu nie większym niż 0,1 wata na metr kwadratowy. To promieniowanie znacznie niższe niż to, z którym mamy do czynienia na co dzień, czyli podczas używania typowych takich sprzętów, jak suszarka do włosów czy piekarnik - dodaje. „Zresztą w Polsce jest kilkadziesiąt szpitali, na dachu, których umieszczone są stacje bazowe, a Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wydał ekspertyzę, z której wynika, że nie mają ona żadnego wpływu na działanie aparatury medycznej.

Rzeczywiście, w Łodzi maszty telefonii komórkowej są zainstalowane m.in. na budynku Instytutu Medycyny Pracy i szpitala im. WAM. Nie przekonuje to jednak okolicznych mieszkańców.

W całej Polsce przeciwko masztom lokowanym w pobliżu domów protestuje, według członków ze Stowarzyszenia Przeciw Elektroskażeniom, nawet kilkanaście tysięcy osób. A masztów telefonii komórkowej jest w kraju ponad dwadzieścia tysięcy.

Polska - Dziennik Łódzki, 11.09.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.