Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 29 września 2008r.

Płoccy HDK mają nowy krwiobus

Doczekaliśmy się nowego krwiobusu. Stary poczciwy ambulans, który przez lata można było spotkać na ulicach Płocka, przechodzi na zasłużoną emeryturę. W zajezdni już stoi jego młodszy następca.

Do tej pory terenowe zbiórki krwi o odbywały się w Płocku w starym Jelczu. Należał do Komunikacji Miejskiej, która bezpłatnie użyczała go Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans można było spotkać na imprezach plenerowych, odwiedzał płockie szkoły i uczelnie oraz miejscowości w powiecie płockim, gostynińskim czy sierpeckim. Staruszek wiernie służył mieszkańcom miasta i regionu, ale wiadomo było, że prędzej czy później odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie jak najszybciej znaleźć jego następcę.

Jeszcze w 2006 r., podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa, ówczesny prezydent miasta obiecał, że miasto kupi nowy ambulans do pobierania krwi. Jednak jakiś czas nic więcej się wokół tej obietnicy nie działo. Rok później obietnicę zmiany krwiobusu złożył wiceprezydent. Do kupna nowego samochodu w końcu jednak nie doszło. Jesienią 2007 r. samorząd zdecydował, że za mniejsze pieniądze przystosuje używany autobus.

Na ambulans Komunikacja Miejska zaadoptowała kilkuletniego MAN-a. Nowy pojazd różni się od poprzednika. Jeszcze więcej różnic widać w środku. Są klimatyzacja, dodatkowe ogrzewanie i przede wszystkim agregat prądotwórczy, dzięki któremu autobus będzie mógł służyć do pobierania krwi w każdym miejscu. Nowy ambulans jest niskopodłogowy, więc każdy bez przeszkód wsiądzie do niego. W środku autobus jest wyposażony w nowoczesny sprzęt. Brakuje mu jeszcze nowych foteli. „Musieliśmy zamówić je w Belgii, bo tam znajduje się jedyna firma, która produkuje tego typu wyposażenie” - tłumaczy prezes KM. „Spodziewamy się w najbliższych dniach. Na razie, żeby krwiobus nadawał się od razu do użytku, wstawiliśmy te ze starego autobusu. Ale to tymczasowe rozwiązanie” - zaznacza..

Nowy ambulans powinien posłużyć przez wiele lat. W przeciwieństwie do starego Jelcza będzie mógł też wyruszać w dalsze trasy. Piotr Kamiński nie podaje dokładnych kosztów zakupu i adaptacji MAN-a. - Jeszcze nie zamknęliśmy inwestycji - mówi. - Na pewno będzie to kilkaset tysięcy złotych - dodaje.

Prezes przyznaje, że wymiana ambulansu była koniecznością. „Stary był w tak złym stanie technicznym, że nawet remont nie miał sensu” - mówi. „Nowy specjalnie przystosowany solaris kosztuje ponad milion złotych. Dlatego wygrała opcja przystosowania na potrzeby ambulansu kilkuletniego autobusu.

„Nie mamy jeszcze ustalonego harmonogramu zbiórek” - mówi Sabina Kańtoch, dyrektor RCKiK w Płocku. „Ale ustalimy go i na pewno o nim poinformujemy. Jeśli chodzi o sam autokar, to szanujemy możliwości inwestora. Efekt będziemy oceniać, gdy pojazd znajdzie się w użyciu”.

Gazeta Wyborcza – Mazowsze Północ, 24.09.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.