Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 6 listopada 2008r.

Skandal podczas akcji oddawani krwi w Steckim LO!

Wczoraj w usteckim Liceum Ogólnokształcącym uczniowie honorowo oddawali krew. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że lekarz niektórym dziewczętom kazał pokazywać… piersi! Sprawę opisuje Internetowy Serwis Gazety Pomorskiej.

Akcja oddawania krwi jest jak najbardziej słuszna i godna pochwały. Do nas jednak zgłosiły się licealistki, które były zaskoczone faktem, że lekarz kazał im pokazywać piersi.

”Lekarz najpierw badał ciśnienie, później robił jeszcze jakieś inne badania, a na końcu mówił po prostu "zdejmij stanik”. Jedne dziewczyny odmawiały, inne pokazywały piersi. Tak naprawdę to pierwszy raz słyszymy o tym, aby przed pobraniem krwi badać piersi” - relacjonują licealistki. „I co ciekawe, prosił o to tylko niektóre dziewczyny” - dodają.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku dyrektor bronił lekarza. „Doktor, który pojechał do Ustki, jest znany z tego, że jest wyjątkowo precyzyjny i rzetelny. Nie przepuści żadnej choroby. Jeśli kobieta ma guzek, to dyskwalifikuje ją to jako dawcę. Do tego jest radiologiem, więc jest wyczulony na tle nowotworów” - mówi Ryszard Jaguś, dyrektor RCKiK w Słupsku.

Z relacji dziewcząt wynika, że po zdjęciu stanika żadnego badania nie było. „Czyżby miał rentgen w oczach?” - pytają licealistki. Inaczej zareagowała dr Jolanta Juścińska, dyrektor ds. medycznych w RCKiK w Gdańsku, jednocześnie konsultant wojewódzka ds. transfuzjologii klinicznej.
„Przed pobraniem krwi należy wykonać ogólne badanie lekarskie, ale absolutnie nie jest wymagane badanie piersi. Pierwszy raz słyszę o takim incydencie. Jest to bardzo delikatna sprawa i na pewno wyjaśnię ją z dyrektorem Centrum w Słupsku. Takie zachowania mogą w przyszłości zniechęcić dziewczęta do oddawania krwi” - mówi dr Juścińska.

No chyba, że są to pacjentki z grupy ryzyka albo takie, które wyczuwają u siebie jakieś zmiany. Wtedy można je skierować na dodatkowe badania. Licealistki z całą pewnością nie należą do grupy ryzyka.

gp24.pl, 06.11.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.