Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 7 listopada 2008r.

Krakowska biurokracja ssie krwiodawców

Honorowi dawcy krwi mają prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską w wielu miastach Polski. W Krakowie też, ale tylko tu utrudnia im się korzystanie z tego przywileju.

O darmowym korzystaniu przez honorowych krwiodawców z komunikacji miejskiej regulują ustawy, ale też dokumenty wydane przez władze lokalne. „Prawo do bezpłatnych przejazdów na terenie gminy Kraków mają ci krwiodawcy, którzy posiadają legitymację zasłużonego honorowego dawcy krwi I stopnia” - wyjaśnia Józefa Pers, dyr. Małopolskiego Biura PCK w Krakowie.

Żeby ją dostać trzeba spełnić szereg warunków. Kobieta musi oddać 15, a mężczyzna 18 litrów krwi. Potwierdzić to musi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego terenowy oddział, w którym pobrano krew. Z takim potwierdzeniem trzeba się udać do PCK, który na tej podstawie w ciągu kilku dni wyda stosowną legitymację. To jednak nie koniec, bo jedna legitymacja nie wystarczy.

„Bezpłatny przejazd środkami komunikacji miejskiej w Krakowie jest możliwy tylko przy okazaniu specjalnego biletu rocznego. MPK wyrabia go za darmo tym osobom, które znajdą się na liście krwiodawców dostarczonej nam przez PCK, bądź zgłoszą się do nas z odpowiednim dokumentem od PCK” - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.

Tylko Kraków wymaga od zasłużonych krwiodawców tak wiele. „Honorowy krwiodawca, w razie kontroli musi jedynie okazać legitymację zasłużonego honorowego dawcy krwi I stopnia, wydaną przez PCK i w razie potrzeby oczywiście dokument potwierdzający tożsamość” - mówi Bogdan Skoneczny, kierownik działu transportu MPK w Olsztynie. Podobnie jest w innych polskich miastach, jak podaje Gazeta Wyborcza.

”Nie ma o co kruszyć kopii, bo decyzja zwolnienia z opłat za transport miejski honorowych krwiodawców jest wynikiem dobrowolnego porozumienia PCK, władz miasta i MPK” - przyznaje Jolanta Zatorska, dyrektorka RCKiK w Krakowie. Przez te przepisy Kraków wyrasta jednak na najmniej przyjazne krwiodawcom polskie miasto.

Gazeta.pl, 04.11.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.