Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 12 listopada 2008r.

Dzielni studenci igieł się nie boją

Rozpoczęła się największa akcja krwiodawstwa na uczelniach. W ramach "Wampiriady" żacy mogą oddać krew w 12 największych ośrodkach akademickich w kraju...

Pobranie krwi zabiera tylko kilka minut, a może komuś uratować życie. Potrzeby są naprawdę ogromne. "Zasoby Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są ciągle puste. Krew studentów trafia do osób, które czekają na ważne zabiegi. Dzięki temu pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia" - mówi Grzegorz Dębowski z Niezależnego Związku Studentów, który organizuje "Wampiriadę". Podobne akcje na uczelniach odbywają się dwa razy do roku: wiosną i jesienią. 

Wyspecjalizowany personel medyczny pobiera w sumie 460 ml krwi (10 ml potrzebne jest do testów, reszta trafia do RCKiK). Większość zdrowych osób nie powinna odczuć żadnych negatywnych skutków w związku z zabiegiem. Organizm uzupełnia zwykle brak w ciągu zaledwie kilku godzin. Studenci, którzy zdecydują się wziąć udział w "Wampiriadzie" powinni pamiętać o zjedzeniu lekkiego posiłku oraz zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Na 24 godziny przed oddaniem krwi trzeba powstrzymać się od picia alkoholu, jak również ograniczyć palenie papierosów. Wszyscy dawcy otrzymują tabliczki czekolady, a także upominki takie jak koszulki, kubki, czy też breloki z symbolem grupy krwi.

Tymczasowe punkty krwiodawstwa powstaną na różnych uczelniach w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Radomiu, Szczecinie, Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach i Opolu.

Echo Miasta - Łódź, 03.11.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.