Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 12 listopada 2008r.

Posłowie chcą mieć grupę krwi w dowodzie

Informacja rodziny, bransoletka, ani nawet tatuaż nie stanowią dla lekarzy informacji, która wystarczy, by w nagłym przypadku przetoczyć nam krew. Dla medyków liczy się tylko potwierdzony dokument. W nowych dowodach osobistych nie ma natomiast miejsca na grupę krwi. O wprowadzenie takiej zmiany w dokumencie potwierdzającym tożsamość wnioskowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trzej posłowie...

"Taka informacja powinna się znaleźć w dowodzie osobistym" - nie ma wątpliwości dyrektor olkuskiego szpitala Jerzy Niewiara. "Grupa krwi jest bardzo ważna, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Przyspiesza naszą pracę i daje większe szanse na przeżycie pacjentowi" - dodaje.

Potwierdzają to ratownicy. "Gdy tylko docieramy na miejsce zdarzenia, pierwszą rzeczą po udzieleniu pomocy poszkodowanemu jest poszukanie w jego osobistych rzeczach informacji o grupie krwi. Gdy ją mamy, natychmiast informujemy dyspozytora pogotowia" - mówi Zbigniew Barański, pielęgniarz ratunkowy z Olkusza. Informacja o tym, że do szpitala trafi za chwilę osoba mogąca wymagać transfuzji, przekazywana jest natychmiast do stacji krwiodawstwa, która przygotowuje zapas krwi. Jeśli nie ma na stanie odpowiedniej grupy, kontaktuje się z innymi ośrodkami, by ją sprowadzić.

Problem w tym, że nawet jeżeli ratownicy trafią na informację o grupie krwi, to zazwyczaj nie ma ona formy oficjalnego dokumentu. A tylko taki biorą pod uwagę lekarze. Dla nich potwierdzeniem grupy jest kart krwi. To zaświadczenie z potwierdzeniem z pracowni serologicznej. Koszt jej wydania to ok. 50 zł. Mają ją tylko nieliczni.

"Żaden lekarz nie potwierdzi grupy krwi na podstawie kartki włożonej do portfela, bransoletki czy wisiorka. Nikt, w przypadku konieczności transfuzji, nie zaryzykuje wtedy przetoczenia krwi" - dodaje doktor Niewiara.

W olkuskim szpitalu na badanie grupy krwi lekarze muszą czekać około godziny. Sprawdzenie krwi pod kątem transfuzji, czyli tzw. krzyżówka, zajmuje laborantkom półtorej godziny. "Człowiek po ciężkim wypadku czy krwotoku nie ma na to czasu. Wtedy liczy się każda minuta" - dodaje Niewiara.

Grupę krwi umieszczano w starych książeczkowych dowodach osobistych. Poseł Lech Kołakowski argumentuje, że również w nowych powinno się znaleźć na nią miejsce. Ma nawet pomysł, gdzie taki wpis należy umieścić. Najlepiej tuż pod zdjęciem.

Interpelację w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji poparli klubowi koledzy Kołakowskiego: Krzysztof Sońta i Jacek Osuch z Olkusza. Autor interpelacji ma rzadką grupę krwi: O Rh-. "Przez brak jednego wpisu nie można ryzykować zdrowia i życia ludzi" - dodaje Kołakowski.

Odpowiedź ministerstwa jest na razie negatywna. W MSWiA rozpoczynają się jednak prace nad nowym wzorem dowodów osobistych. Ministerstwo ma wtedy ponownie rozważyć możliwość umieszczenia w dokumencie grupy krwi. 

Gazeta Krakowska, 10.11.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICEKomentuj Wszystkie komentarze
(2)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.