Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 19 listopada 2008r.

Krew lała się litrami - Wampiriada 2008 w Krakowie

Młodzi ludzie coraz częściej i chętniej uczestniczą w akcjach zbierania krwi. Zdaniem ekspertów, to oznaka wzrostu świadomości społecznej.

Z Dawidem Zawadzińskim, członkiem Nazależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, rozmawia Szymon Sikorski: 

Która to już akcja oddawania krwi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie?
"Była to już siedemnasta edycja Wampiriady" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu."

Czy studenci chętnie zgłaszają się i biorą udział w Wampiriadzie?
"Z dumą mogę powiedzieć, że studenci bardzo chętnie zgłaszają się na Wampiriadę". Podczas tej edycji mieliśmy tak wiele chętnych, że niektóre osoby czekały nawet cztery godziny, aby oddać krew i wcale to nikogo nie zniechęcało. Kilkanaście osób musieliśmy też niestety poinformować, że z przyczyn ogromnego zainteresowania, nie zdążąjuż oddać krwi podczas obecnej akcji "Wampiraidy" na Uniwersytecie Ekonomicznym. Dlatego też postanowiliśmy, że nasza następna akcja będzie trwać cztery dni i mamy nadzieję, że uda nam się wtedy przyj ąć wszystkie osoby, które przyj dą oddać krew podczas kolejnej edycji, a odbędzie się ona w dniach 21-24 kwietnia 2009 roku."

Które roczniki chętniej biorą w udział w akcji krwiodawstwa, młodsze, czy starsze?
"Trudno powiedzieć, uważam, że z każdym kolejnym rokiem studiów tych osób przybywa, gdyż część studentów zaczyna oddawać krew na pierwszym roku, awkolejnychlatach zachęca swoich znajomych z roku. Natomiast ważniej sze jest to, że z każdą kolejną akcją obserwujemy, rosnącą ilość osób, chcących oddać krew. Ważne jest też to, że wiele osób przychodzących na naszą akcję po raz pierwszy w swoim życiu później kontynuuje oddawanie krwi."

W jakiej mierze w akcji tej biorą udział pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni?
"Niestety, nie prowadzimy takich statystyk i dlatego ciężko jest określić, ile osób, które przychodzą oddać krew, jest pracownikami uczelni. Natomiast wiemy, że pracownicy naukowo-dydaktyczni również ochoczo angażują się w Wampiriadę i już ten fakt jest dla nas bardzo ważny. Daje bowiem dobry przykład. I za to zaangażowanie bardzo gorąco im dziękujemy."

Ile litrów krwi zebrano w tym roku i w ogóle od początku tej pięknej akcji na uczelni?
"Podczas edycji wiosennej zebraliśmy ponad 120 litrów, podczas obecnej, podaję jeszcze według nieoficjalnych informacji, zebraliśmy prawie 180 litrów krwi, co jest rekordem tej akcji w naszej uczelni. Ciężko mi podać dokładną liczbę litrów zebranych od początku akcji, natomiast myślę, że możemy ją oszacować nawet na 1700 litrów. To naprawdę bardzo konkretny dar."

Gazeta Krakowska, 17.11.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICEKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.