Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 22 grudnia 2008r.

Młodzież nie jest zła!

Energiczna, uśmiechnięta, rozgadana. Nic dziwnego, że udało jej się przekonać do swojego pomysłu tak wielu uczniów. Małgorzata Jakuszewska, matematyczka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dębnie, od ponad dwóch lat wsadza swoich pełnoletnich podopiecznych do autokaru i razem jadą... oddawać krew.

Zawsze jeździli do punktu krwiodawstwa w Barlinku, w grudniu po raz pierwszy zawitali do Szczecina. Prawie 50 maturzystów i ich nauczyciele, prócz matematyczki także wuefista, anglista, katecheta. W pomieszczeniu, gdzie wypełnia się ankiety, gwar - niektórzy po raz pierwszy będą krwiodawcami, mają mnóstwo pytań, może nawet wątpliwości - ale to naturalne.

”Moja mama pracuje w służbie zdrowia i od razu powiedziała, że mogę jechać” - opowiada Maciek.

Mieliśmy w rodzinie sytuację, że krew była potrzebna, dlatego wiemy, jak ważne jest to, by znaleźli się ci, którzy ją oddadzą. Pewnie, że człowiek trochę boi się igły, ale można to oswoić.

”Wczoraj miałem osiemnaste urodziny, dzisiaj już jestem” - chwali się Krzysiek. „Wszyscy kumple oddają krew, to i ja”.

Niektórzy żartują, że zdecydowali się przyjechać, bo to i dzień wolny, i parę czekolad można dostać, a w planie jeszcze seans filmowy w kinie...

”Nie wierzę w to, co się mówi o młodzieży, że jest zła, że nic jej się nie chce. Trzeba umieć do młodych dotrzeć” - przekonuje Jakuszewska.

”Są i tacy wręcz rozczarowani, że stan zdrowia nie pozwala im być krwiodawcą. Wszyscy zawsze dopytują, kiedy znów jedziemy. W społeczeństwie wciąż na temat krwiodawstwa krąży mnóstwo mitów, dezinformacji - bywają rodzice próbujący odwieść od tego pomysłu dzieci. Zapominamy, jak wielkim darem jest krew i jak bardzo jest potrzebna.

Rozszyfrowywanie tajemniczych skrótów z analizy osocza, podpytywanie, jak to jest za pierwszym razem, czasem dywagacje na temat grubości igły. Sporo hałasu i śmiechu. Dzięki uczniom z Dębna szczecińska Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa przeżyta prawdziwe oblężenie.

”Trzeba być twardym” - żartuje Bartek. „Nawet nie wiem, jaką mam grupę, ale to nieważne. Koledzy twierdzą, że nie boli i pewnie tak jest, chociaż okaże się, jak usiądę na tym strasznym fotelu...

Kurier Szczeciński, 18.12.2008


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.