Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 7 stycznia 2009r.

Czekolada za uratowanie życia!

Czy tuż po skończeniu 18 lat można się zachowywać jak człowiek dorosły? Można! Dowodem na to jest przykład grupy przyjaciół, którzy tuż po swojej "osiemnastce" oddali krew w dzierżoniowskim punkcie krwiodawstwa. Lęk przed igłą do pobierania krwi przegrał z perspektywą ratowania cudzego życia.

Miłe i otwarte pielęgniarki, uprzejmi i pomocni dla nowych krwiodawców "starsze wampiry" poznane w punkcie - to wszystko mówiło młodym, troszkę wystraszonym ludziom, że jednak nie będzie tak strasznie. I rzeczywiście nie było. Każdy z czwórki przyjaciół wychodził z punktu z uśmiechem na twarzy oraz obdarowany upominkami przysługującymi krwiodawcom.

A na jakie profity mogą liczyć honorowi dawcy krwi? Oprócz korzyści materialnych (czekolad, zwrotu pieniędzy za bilety, koszulki), otrzymują dzień wolny. Kolejną wymierną korzyścią jest bezpłatnie badanie krwi pod kątem różnych chorób, np. WZW, kiły itd.

Jednak powody, jakie przyświecały młodym krwiodawcom, leżą znacznie głębiej. "Oddanie krwi to była moja pierwsza poważna decyzja w dorosłym życiu. Wiem, że mogę w len sposób komuś pomóc" - mówi Szymon Sarory. Jego koleżanka Aneta Zarzycka dodaje: "Mam świadomość, że moja krew może się bardzo przydać ludziom, którzy jej potrzebują Mam jej pod dostatkiem, więc 450 ml nie zrobi mi ogromnej różnicy, za to mogę uratować czyjeś zdrowie lub życie".

Młodzi krwiodawcy spędzili około pół godziny w punkcie krwiodawstwa. Jak sami przyznają, najgorsze było samo oczekiwanie na pobranie krwi. Wtedy odwieczny lęk przed igłami lekarskimi rósł z minuty na minutę. Jednak atmosfera panująca w punkcie zdopingowała ich do przezwyciężenia tej słabości. I wszystko wskazuje na to, że przezwyciężyli ją na całe życie, bo jak zgodnie twierdzą, będą oddawać krew regularnie, kiedy tylko będą mogli. W wypadku mężczyzn jest to maksymalnie co dwa, a w przypadku kobiet - co trzy miesiące.
"Teraz oddanie krwi nie będzie już dla mnie niczym strasznym. Chcę to robić, ponieważ małym nakładem własnej pracy mogę uratować komuś życie. W dodatku mam jedną z najrzadszych grup krwi" - podsumowuje Tomasz Stanisławski.

Tygodnik Dzierżonowski, 06.01.2009


Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.