Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 16 stycznia 2009r.

Niewidomy nareszcie może oddać krew


Koniec z dyskryminacją niewidomych, którzy chcieli oddać krew. Do niedawna mieli poważne problemy, bo zgodnie z prawem, by zostać krwiodawcą, trzeba osobiście podpisać się na kwestionariuszu. Ministerstwo Zdrowia postanowiło naprawić ten błąd i do wszystkich regionalnych centrów krwiodawstwa rozesłano kwestionariusze napisane brajlem. 

O dyskryminacyjnej praktyce dotyczącej niewidomych DZIENNIK pisał w październiku ubiegłego roku. Opisywaliśmy wtedy przypadek 28-letniego Pawła ze Szczecina. Chciał oddać krew - jest zdrowy, nie należy do żadnej "grupy ryzyka". Na przeszkodzie stanęło coś zupełnie innego - Paweł od urodzenia nie widzi, więc nie może złożyć podpisu na formularzu. Odesłano go z kwitkiem. "Poczułem się jak obywatel gorszej kategorii" - mówił DZIENNIKOWI. Sprawdziliśmy i rzeczywiście przepis, który go upokorzył, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 kwietnia 2005 roku i stwierdza, że "kandydat na dawcę krwi musi posiadać znajomość języka polskiego w mowie i piśmie i bez udziału osób trzecich, samodzielnie, rozumieć treści kwestionariusza i pytania związane z wywiadem lekarskim". 

Podobna skarga na bezduszne przepisy trafiła do posłanki PO Joanny Skrzydlewskiej. Do jej biura poselskiego dotarła informacja o osobie, której w jednym z regionalnych centrów krwiodawstwa odmówiono oddania krwi. Chodziło o niewidomą kobietę, która chciała oddać krew swemu dziecku. Skrzydlewska o tę dyskryminację zapytała Ministerstwo Zdrowia. Resort zapewnił, że już problem rozwiązał. "Do wszystkich centrów krwiodawstwa wysłaliśmy kwestionariusze w brajlu" - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Haber. Zapewnił też, że ministerstwo pracuje nad zmianą wadliwych przepisów. 

dziennik.pl 12.01.2009
 
Monitoring mediów zapewnia Press Service


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.