Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 19 stycznia 2009r.

Transplantologia wychodzi z dołka

Rośnie liczba przeszczepów. Bydgoscy lekarze w ubiegłym roku wykonali ich 55. Nieźle zapowiada się także ten rok. Do połowy stycznia lekarze przeprowadzili już sześć transplantacji.

Wzrost najlepiej widać po analizie informacji przekazywanych przez Poltransplant, czyli centrum organizacyjno-koordynujące ds. transplantacji. Wynika z nich, że w ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono 1106 przeszczepów, o prawie 200 więcej niż w 2007 r. W Bydgoszczy skok jest mniej spektakularny. U nas było sześć przeszczepów więcej niż rok wcześniej. Ale to i tak nieźle, bo nawet niewielki, ale stały wzrost, świadczy o tym, że transplantacja wychodzi z kryzysu.

Problemy z przeszczepami zaczęły się dwa lata temu, po aresztowaniu warszawskiego kardiochirurga Mirosława G. Zarzuty stawiane lekarzowi nadszarpnęły zaufanie społeczeństwa do transplantacji. Ale środowisko medyczne zmobilizowało siły. Ideabyła taka, byprzekonać ludzi, że wszystko, co się dzieje w sprawie przeszczepiania i pobierania organów, jest jasne i czyste. - "Pomogły nam media, które każdym rzetelnym artykułem czy audycją pokazywały prawdziwy obraz transplantologii" - przyznaje prof. Zbigniew Włodarczyk, szef kliniki transplantologii i chirurgii ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy. 

Sami lekarze nie spoczęli na laurach. W bydgoskim szpitalu im. Jurasza na każdym oddziale można znaleźć tzw. "deklaracje woli". W ten sposób medycy docierają do osób odwiedzających swoich najbliższych w lecznicy. - "W chwili, gdy ktoś z rodziny jest chory, zastanawiamy się, jak pomóc jemu i innym pacjentom. Część oddaje krew, inni podejmują decyzję, że po śmierci chcą zostać dawcami" - mówi prof. Włodarczyk. - "Wykładając deklaracje w klinikach, liczyliśmy na to, że osoby, które je zabiorą, wywołają w domu dyskusję: warto czynie warto nosić je z sobą ". Taka rodzinna debata znaczy dla nas bardzo dużo, bo dzięki temu rośnie nam świadome społeczeństwo. Osoby, które wiedzą, że od ich decyzji dzisiaj zależy w przyszłości życie kilku osób.

Na jednorazowym działaniu medycy nie skończyli. Rok temu zorganizowali warsztaty dla nauczycieli na temat transplantacji. Bydgoszcz była pierwszym miastem, wktórym szkolono pedagogów. Po to żeby ci na lekcjach biologii, etyki, religii rozmawiali z młodzieżą o przeszczepach.

Lekarze liczą, że wzrost się utrzyma. Tym bardziej że z miesiąca na miesiąc przybywa osób czekających na przeszczep. W styczniu ubiegłego roku było ich 1766, natomiast w grudniu już 1872.

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz (15-01-2009)

Monitoring mediów zapewnia Press ServiceKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.