Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 26 stycznia 2009r.

Coraz więcej grypy, coraz mniej krwiodawców

Wzrost zachorowań na grypę sprawił, że topnieją zapasy krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o zgłaszanie się nowych dawców.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uspokaja, że to jeszcze nie epidemia grypy, ale jednak znaczący wzrost zachorowań. - "O ile w pierwszych dwu tygodniach stycznia rejestrowaliśmy po 1,1 tys. zachorowań na grypę, to w ostatnim tygodniu liczba ta wzrosła do 3724 przypadków" - mówi Anna SzczerbaSachs, dyrektorka WSSE. Co trzeci chory to dziecko między 5. a 14. rokiem życia. Najwięcej zachorowań odnotowano na południu, w powiatach cieszyńskim i żywieckim. Wzrostowi zachorowań sprzyja dodatnia temperatura (w czasie mrozów wirusom ciężej przetrwać). - "Poza tym wraz z trwaniem zimy obniża się nasza odporność i kondycja. Od jesieni jesteśmy pozbawieni słońca i świeżych warzyw, przebywamy za to w przegrzanych pomieszczeniach, w suchym powietrzu, a przez to bardziej jesteśmy narażeni na infekcje" - mówi Szczerba-Sachs.

Ta sytuacja odbija się na krwiodawstwie. - "W związku ze wzrostem zachorowań na grypę spada liczba dawców. Znacznie zmniejszyły się zapasy krwi" - mówi Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK. Kilka dni temu pisaliśmy, że z oddawania krwi rezygnują górnicy - dotąd filar śląskiego krwiodawstwa. Powód: ZUS żąda, by przy przejściu na wcześniejszą emeryturę odrabiali dni, w których oddawali krew. Wszystko to sprawia, że może zabraknąć krwi dla chorych czekających na operacje oraz ofiar ciężkich wypadków. - "Aby nie zabrakło krwi w śląskich szpitalach, zapraszamy wszystkich do jej oddawania" - apeluje Dyląg. Centrum organizuje w sobotę dodatkowe akcje oddawania krwi. Specjalistyczne ambulanse będą oczekiwały na dawców w Katowicach, jeden przy placu Szewczyka (przed dworcem PKP) od godz. 10 do 14, drugi w Silesia City Center od godz. 12 do 16. Krew będzie można oddać także w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od godz. 8 do 13 (wejście dla krwiodawców od ul. Kozielskiej). 

gazeta.pl, 23.01.2009

Monitoring mediów zapewnia PRESS SERVICE

Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.