Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 28 stycznia 2009r.

Tkankowóz

Skonstruowano unikatowy pojazd służący ratowaniu życia. Nie jest to jednak karetka pogotowia.
Tkanki i narządy do przeszczepów przewożono i przewozi się nadal pojazdami osobowymi lub vanami w specjalnych termosach. Narażone są one na wstrząsy i drgania, których nie sposób uniknąć na dziurawych polskich drogach. Również w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, jak kolizja czy wypadek, stanowiły zagrożenie dla osób je przewożących - ciekły azot z rozszczelnionych pojemników mógł je poparzyć, nie wspominając już o uszkodzeniu przewożonej, delikatnej zawartości.

Problem ten rozwiązała bielska firma PS Szczęśniak. Założenia technologiczno-koncepcyj-ne opracowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Banku Tkanek w Morawicy. Chodziło o stworzenie auta mogącego transportować alogeniczny materiał tkankowy i alogeniczne przeszczepy tkankowe w ultraniskich temperaturach. Miał on zapewnić stuprocentową skuteczność transportu przeszczepów na bardzo duże odległości oraz w długim czasie, z gwarancją dostarczenia pełnowartościowego materiału dla klinik i szpitali.

Jako bazę wybrano Fiata Ducato 2,3 MJ z zabudową kontenerową. Ze względu na dużą masę zainstalowanego wewnątrz sprzętu wzmocniono ramę podwozia i podłogę kontenera. Jego ściany posiadają wewnętrzną izolację termiczną, a do wnętrza dostać się można przez tylne drzwi dwuskrzydłowe lub dodatkowe drzwi w prawej ścianie. Z tyłu i z prawej strony pojazdu zamontowano po dwie lampy do oświetlenia pola pracy.

Co kryje wnętrze kontenera? Zamontowano w nim dwa suche zbiorniki do transportu tkanek w temperaturze par ciekłego azotu. Różnią się one wielkością (80 i 40 litrów) -jeden służy do transportu kości, a drugi przeszczepów biostatycznych. 
Ponieważ w trakcie podróży przewożony materiał może być narażony na wstrząsy, zbiorniki zainstalowane zostały w sposób elastyczny (sprężyny, amortyzatory) na wysuwanych platformach, co ułatwia też dostęp do nich. Oprócz zbiorników, na pokładzie Ducato zamontowano butlę z ciekłym azotem o pojemności 120 I, którą umieszczono w klatce zabezpieczającej. Umożliwia ona awaryjne uzupełnianie poziomu azotu w pojemnikach. Łączą ją z nimi trzy izolowane węże kriogeniczne o długości 2 m. Przewożony materiał podróżuje w temperaturze 190° C poniżej zera. Samochód naszpikowano elektroniką. Posiada system rejestracji historii transportu dla każdego zbiornika (rejestrowana jest chwilowa temperatura wewnętrzna), który zapewnia pełną kontrolę przebiegu temperatur w czasie od załadunku do rozładunku, wraz z wizualizacją temperatury i oprogramowaniem umożliwiającym przesłanie danych na komputer PC. System wyposażony jest w wyjścia stanów alarmowych z programowalnymi stanami alarmów. Auto można też w prosty sposób zlokalizować - posiada system GPS wraz z systemem SpaceGuard. Jego obserwacja możliwa jest z siedziby Banku Tkanek, z którego można też zdalnie przekazywać sygnały alarmowe. W podróży może przebywać 6 dni. W tym czasie temperatura oraz szczelność zbiorników nie mają prawa ulec zmianie.

Z zewnątrz Ducato wyróżnia oznakowanie auta uprzywilejowanego - wyposażone jest w błyskowe sygnały świetlne oraz syreny. Oklejono je też odblaskowymi pasami, a napis Transport tkanek" nie pozostawia wątpliwości co do zawartości kontenera.  

Koszt prototypu to 400 tys. złotych, ale jest on unikatem na skalę europejską. Przez pół roku będzie testowany i jeśli przejdzie pozytywną weryfikację, zostanie zarejestrowany jako wzór użytkowy - pierwszy zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. 


Ciężarówki i Autobusy (01.01.2009) 

Monitoring mediów zapewnia Press ServiceKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.