Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 15 kwietnia 2009r.

Górnicy oddawali krew, teraz muszą to odpracować

Tysiące górników chciało przejść na początku tego roku na wcześniejsze emerytury, ale nie mogą tego zrobić. Dlaczego? Bo byli honorowymi dawcami krwi. Latami oddawali krew, w zamian otrzymując dzień wolnego na zregenerowanie sił. Teraz okazało się, że wszystkie te wolne dni muszą odpracować. I to 18 lat wstecz! – „zostaliśmy oszukani! Koniec z honorowym krwiodawstwem!” - mówi Tadeusz Paprota, górnik w kopalni Jankowice" w Rybniku.

On sam planował przejść od stycznia na emeryturę. Należy mu się, przepracował pod ziemią 25 lat. Tymczasem nadal co dzień zjeżdża fedrować, „okazało się, że mam do odpracowania 146 dni, które dostałem jako wolne po oddaniu każdorazowo krwi a oddałem ponad 90 litrów krwi i więcej tego nie zrobię, bo musiałbym wtedy tyrać na kopalni do końca życia” – mówi Tadeusz Paprota.

Powodem gniewu górników są nowe przepisy emerytalne. „Górnik może odejść po 25 latach na emeryturę, ale w każdym miesiącu musi mieć 22 dni „czarne". Jeśli zabraknie dnia z powodu wolnego za oddanie krwi, trzeba odpracować cały miesiąc na dole” - tłumaczy Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników. Resort pracy lekceważy ten problem. Górnicy chcą, żeby minister Jolanta Fedak powiedziała im prosto w oczy, że nie interesuje jej ratowanie ludzi. 

Nowe prawo obowiązuje od stycznia br. Związki zawodowe interweniowały w ZUS i w resorcie pracy- dotychczas bez skutku. Choć gołym okiem widać, że ustawa o krwiodawstwie jest sprzeczna z ustawą o emeryturach i rentach. Pierwsza gwarantuje dzień wolny za oddanie krwi, ale druga nakazuje taką absencję odpracować. 

Efekty tego absurdu już widać. Spółki górnicze miały przyjąć w tym roku kilka tysięcy pracowników. Rekrutację wstrzymano, bo w kopalniach nie zwolniło się ani jedno miejsce pracy. Niebawem pojawi się kolejny problem - braku krwi w szpitalach. Rocznie górnicy oddają honorowo ok. 9 tys. litrów krwi. „Od początku roku zgłasza się do nas coraz mniej honorowych dawców” - mówi Henryk Świerczyński, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach.

Super Express, 15.04.2009 Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.