Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 16 kwietnia 2009r.

Minister Zdrowia Ewa Kopacz nie pozwoli krzywdzić krwiodawców

”Górnicy oddający honorowo krew nie mogą być karani za to, że chcą ratować czyjeś życie”- stwierdza Minister Zdrowia Ewa Kopacz. To jej reakcja na wczorajszy artykuł w Super Expressie o górnikach, którzy nie mogą przejść na wcześniejsze emerytury, zanim nie odpracują wolnych dni, jakie odbierali po oddaniu krwi. Resort zdrowia obiecuje, że rozprawi się z tym prawnym absurdem.

”Uważamy, że krwiodawcom należy się dzień wolny za oddanie krwi i nie powinno to mieć wpływu na uregulowania emerytalne. Sprawdzamy, czy przedstawiciele innych zawodów też mają podobne kłopoty. W najbliższym czasie przedstawimy na posiedzeniu rządu propozycje zmian w odpowiednich ustawach”- mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministra Zdrowia.

Honorowi Dawcy mają prawo do dnia wolnego po oddaniu krwi, tyle że nowe przepisy emerytalne nie biorą tego pod uwagę. Tak się dzieje w przypadku górników. Ci, którzy chcieli przejść od stycznia na wcześniejsze emerytury, dowiadują się właśnie, że nie mają wypracowanej odpowiedniej liczby lat. Wszystko przez dni wolne, które otrzymywali, by zregenerować siły po oddaniu krwi. Teraz okazuje się, że niektórzy górnicy muszą odpracować nawet po... kilka lat, by móc skorzystać z wcześniejszej emerytury!


”Oddajemy krew, bo mamy świadomość, że ratujemy w ten sposób czyjeś życie” mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników. A na Śląsku górnicy oddają szpitalom aż 20 procent potrzebnej tam krwi. Teraz grożą, że jeśli idiotyczne przepisy się nie zmienią, przestaną pomagać potrzebującym.


Super Express, 16. 04. 2009


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.