Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 6 maja 2009r.

MZK obciąża Honorowych Dawców Krwi podatkiem VAT od ufundowanego biletu sieciowego

Zasłużeni honorowi krwiodawcy z Torunia od lat mogą jeździć publiczną komunikacją za darmo. W maju MZK obarczył ich podatkiem VAT od...ufundowanego biletu sieciowego.

Pierwsza liga toruńskich krwiodawców Polskiego Czerwonego Krzyża to blisko 300 osób. Mają na swoim koncie co najmniej 15 litrów oddanej krwi (wielu z nich dwa razy tyle) i każdego roku, przynajmniej trzy razy zjawiają się w szpitalu, żeby bić ten rekord. To warunek, żeby znaleźć się w grupie tych najbardziej zasłużonych. W zamian jak wszyscy krwiodawcy w Polsce mogą liczyć na osiem czekolad. W Toruniu od lat, dodatkowo krwiodawcy otrzymują darmową sieciówkę na przejazdy miejską komunikacją.

Od 1 maja MZK każe im za ten bezpłatny bilet... płacić - 61,5 zł jednorazowej opłaty za przejazdy do końca roku. Miejski przewoźnik obarczył krwiodawców 7 proc. podatkiem VAT od towarów i usług, w tym przypadku - darmowych przyjazdów.
Krwiodawcy mówią o tym wprost podatek od Krwi. „To jest chore” - mówi Wiesław Tuszyński honorowy krwiodawca PCK. Zalicza się do grupy tych najbardziej zasłużonych. Krew oddaje od 1974 roku. Co najmniej trzy razy w roku zjawia się w szpitalu. Ma na swoim koncie 30 litrów oddanego, życiodajnego płynu. „Myślę, że to wstyd dla miasta, a dla mnie duże rozczarowanie” -ubolewa Wiesław Tuszyński.

„Chodzi o najbardziej zasłużonych, systematycznych krwiodawców” - podkreśla wagę sprawy Ewa Zulewska, sekretarz zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża . Wiadomo, że ci ludzie nie przestaną oddawać krwi. Przychodzą do nas tylko upewnić się, niedowierzając, że to prawda. Wychodzą rozczarowani. Historia taka sama jak z piekarzem z Legnicy, który rozdawał ubogim chleb za darmo, za co musiał zapłacić 230 tys. zł podatku od darowizny - sekretarz przypomina głośną historię sprzed kilku lat. Wtedy o dobroczyńcę upomniała się skarbówka", w tym wypadku temat wywołał MZK, który wysłał do bydgoskiej Izby Skarbowej zapytanie czy darmowy bilet trzeba opodatkować. Bydgoski urząd uznał, że tak.

Miejska firma postanowiła zdobyć pieniądze, sięgając do kieszeni honorowych krwiodawców. „Złożyliśmy PCK propozycję aby partycypowała w kosztach, ale usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy” - mówi Aldona Smól, wicedyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. - Niestety za bilety muszą zapłacić krwiodawcy.

”Podatek powinien zapłacić Miejski Zakład Komunikacji, bo to on jest podatnikiem VAT, a nie krwiodawcy - nie ma wątpliwości” mówi Maciej Cichański, rzecznik bydgoskiej Izby Skarbowej.

MZK jest zaskoczone taką wykładnią. Kto powinien zapłacić fiskusowi? W ubiegły czwartek MZK, choć skasowało pieniądze od pierwszych krwiodawców PCK, nie potrafiło dać jednoznacznej odpowiedzi.
”Przeanalizujemy sprawę i odpowiemy dziś”- oddzwania do nas z informacją Aldona Smól. Co firma zrobi z krwiodawcami, którzy już zapłacili za...darmową sieciówkę Tego wicedyrektor nie potrafiła powiedzieć.

Sprawą zainteresowaliśmy magistrat. „Zależy nam na naszych krwiodawcach. Będziemy szukali innych rozwiązań, które nie będą generowały VAT-u” - deklaruje Hanna Miller, szefowa Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Nowości, 06. 05. 2009


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.