Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 8 maja 2009r.

Podatkowe kłopoty Honorowych KrwiodawcówRzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o zmianę przepisów dotyczących odliczania darowizn krwi, aby podatnicy oddający krew i osocze mogli zastosować dwa ekwiwalenty. 

Kłopoty honorowych krwiodawców dotyczą zasad ustalania wartości odliczenia. Gazeta Prawna jako pierwsza podała, że w ocenie ministra finansów stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i osocza dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł. Tymczasem w specjalnym rozporządzeniu określającym ekwiwalenty dla krwiodawców stawki zostały zróżnicowane. 

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie sposób określenia stawki przyjmowanej dla ustalenia wartości darowizny podlegającej odliczeniu nie uwzględnia w pełnym zakresie unormowań rozporządzenia ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. (Dz.U. nr 263, poz. 2625 z późn. zm.).
Tam stawki ekwiwalentów wynoszą m.in. 130 zł za 1 litr pobranej krwi oraz 200 zł za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami oraz 200 zł za pobrane osocze. 

Rzecznik podkreśla, że honorowi krwiodawcy nie wiedzą, dlaczego przy określaniu stawki przyjmowanej dla ustalenia wartości darowizny podlegającej odliczeniu uwzględnia się wyłącznie wysokość jednego z ekwiwalentów przyjętych w rozporządzeniu.
Dlatego rzecznik wystąpił do ministra finansów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i zmianę przepisów ulgi, tak żeby umożliwić honorowym krwiodawcom oddającym krew i osocze obliczenie wysokości ulgi przy zastosowaniu przyjętych w nim ekwiwalentów. 

Źródło: www.podatki.gazetaprawna.pl


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.