Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 17 czerwca 2009r.

Krwiobus podobny do jachtu zaprasza na pokład

Czy w wakacje znów będą pustki w banku krwi? Krewniacy robią, co mogą, by temu zapobiec. Właśnie kupili autobus do zbiórki krwi, który w środku wygląda jak ekskluzywny jacht morski.

Autobus, kosztował  niespełna 2 mln zł. Pieniądze pochodzą ze zbiórki społecznej zainicjowanej przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi, organizatora kampanii społecznej Krewniacy. „To najnowocześniejszy tego typu pojazd na świecie” - zapewnia Marcin Velinov, inicjator i pomysłodawca kampanii „Krewnicy”. „O zbiórce pieniędzy na taki wóz myślałem jeszcze w czasach, gdy żył Jan Paweł II. Zamiar udało się zrealizować dopiero teraz, ale papież chyba nas wspiera, bo autobus odebraliśmy dokładnie w 30 rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu”.

We wtorek autobus po raz pierwszy został pokazany dziennikarzom podczas Targów Technologii Przemysłowej ITM, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich . Ale była to przedpremiera - swoją oficjalna premierę jeżdżące laboratorium będzie miało dopiero za dwa tygodnie w Warszawie. Dopiero potem zacznie zbierać krew.

Autobus nie przez przypadek wygląda jak jacht - został bowiem wykonany na platformie supernowoczesnego autobusu turystycznego Neoplan Starliner II przez firmę zajmującą się wyposażaniem ekskluzywnych jachtów morskich. Jest w nim pięć stanowisk do oddawania krwi, luksusowe skórzane fotele, gabinet lekarski, poczekalnia, ekspres do kawy, chłodziarka do przechowywania krwi, lodówka, i nastrojowe lampki. Prawdziwie „jachtowa” jest też podłoga.

„Taki autobus może dziennie zebrać nawet ok. 60 litrów krwi. Ale to i tak kropla w morzu potrzeb, bo statystycznie w Polsce co 15 sekund trzeba komuś zrobić transfuzję. Najgorzej jest latem, w wakacyjnych miesiącach jest więcej wypadków, a mniej dawców, bo wszyscy jadą na urlop. Z tego powodu często odwoływane są nawet planowe operacje w szpitalach” - mówił Velinov. I przy okazji zapowiedział nowy projekt „Krewniaków”, przygotowany wspólnie z firmą Diagnostyka. Chodzi o rozdawanie „Kart Identyfikacyjnych Grupy Krwi Krewniaka”, które są wiarygodnymi dokumentami poświadczającymi grupę krwi ich posiadaczy. W razie wypadku taka karta może o półgodziny przyspieszyć przetoczenie krwi. A to często ratuje życie.

Velinov prezentował też breloczki z grupą krwi, będące cegiełkami wspierającymi kampanię „Krewniacy”. Z ich sprzedaży sfinansowany był m.in. zakup autobusu. Breloczek nie jest jednak dokumentem z punktu widzenia przepisów i odpowiedzialności lekarza decydującego, jakiej grupy krew podać pacjentowi.

Velinow, który wystąpił na konferencji w koszulce „Krewniaków”, z wypisaną na piersiach własną grupą krwi w rozmowie z nami tłumaczył, że oddawanie krwi "jest bardzo bezpieczne, całkiem bezbolesne i może być nawet przyjemne". Ostatecznie przyznał, że sam jednak nie jest honorowym krwiodawcą: „Oddałem krew kilka razy w życiu i zachorowałem na żółtaczkę. Po chorobie nie mogę już krwi oddawać. Dlatego angażuję się w inny sposób, by pomóc sprawie”.

W konferencji, którą "Krewniacy" zorganizowali wspólnie z PKP, wzięły też udział nowe twarze kampanii: aktorka Agnieszka Perepeczko, Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka i znany piłkarz Andrzej Juskowiak, obecnie członek zespołu trenerskiego Lecha Poznań.

Dlaczego PKP włączyło się do akcji „Bo kolejarze też chcą oddawać krew. Obiecali, że zrobią to w czwartek, też na targach (w mniej kosmicznym autobusie). I zapraszają wszystkich poznaniaków, którzy też chcą się przyłączyć. W godzinach od 10 do 15 przed głównym wejściem na targi czekać będą osoby w koszulkach „Krewniaków” - z nimi będzie można wejść na MTP, by oddać krew bez biletu.

Gazeta Wyborcza - Poznań, 16.06.2009


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.