Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 17 czerwca 2009r.

Karta Krewniaka - Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi już wkrótce!

Rozpędu nabiera współpraca ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka z Europejską Fundacją Honorowego Dawcy Krwi - organizatorem kampanii społecznej "Krewniacy". Przedmiotem współpracy jest promocja Kart Identyfikacyjnych Grupy Krwi Krewniaka, która jest dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi jej posiadacza.

Dawniej istniała możliwość wpisania grupy krwi do dowodu osobistego. Nowy, plastikowy wzór dokumentu na to nie pozwala. Wynika to z faktu, iż wpisu musi dokonać uprawniony serolog, a dowody osobiste generowane są przez urzędników. Dziś popularne są breloczki z grupą krwi, będące jednocześnie cegiełkami wspierającymi kampanię „Krewniacy”. Z ich sprzedaży finansowany jest też m.in. zakup autobusów, w których będzie można honorowo oddać krew. Breloczek jednak nie jest dokumentem z punktu widzenia przepisów i odpowiedzialności lekarza decydującego krew, jakiej grupy podać pacjentowi.

Dlatego Diagnostyka i „Krewniacy” zdecydowali się na wspólny projekt „Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi Krewniaka”. Karta taka ma wygląd typowej karty do bankomatu, jednak jej wartość wynika z faktu, iż nanoszona na nią informacja o grupie krwi może być dla lekarza wiarygodna. W sytuacji zagrożenia życia (np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, których tylko w 2008 roku było aż 49 tys.) posiadanie Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi Krewniaka pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. 30 minut. W medycynie ratunkowej istnieje pojęcie tzw. „złotej godziny”, w ciągu której często decyduje się o życiu lub śmierci ofiary wypadku. Te 30 cennych minut, które można zaoszczędzić dzięki Karcie Identyfikacyjnej Grupy Krwi to kapitał na wagę ludzkiego życia. W przypadku posiadacza Karty lekarz może ominąć procedurę oznaczenia grupy i od razu zamówić krew w banku, dokonać tzw. „krzyżówki” i rozpocząć transfuzję.

Warto wiedzieć, że kupując Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi Krewniaka zyskuje się dodatkową ochronę swojego życia, ale i poczucie wsparcia idei honorowego krwiodawstwa w Polsce. Większość zysku ze sprzedaży Kart, Diagnostyka na mocy umowy, przekazuje na potrzeby Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. Projekt wspierany jest przez znane osobistości świata kultury, sportu i rozrywki, m . in. Iwona Guzowska Małgorzata Lewińska, Dariusz Michalczewski, Jolanta Mrotek, Radosław Pazura, Marcin Prokop, Przemysław Saleta, Marek Siudym, Andrzej Supron, Daria Widawska, Adam Wolski, Grażyna Wolszczak, Mirosław Zbrojewicz, Piotr Zelt.

Badania serologiczne oraz druk Kart Identyfikacyjnych Grupy Krwi Krewniaka wykonywane będą w sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka.

Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi Krewniaka dostępna będzie od początki lipca 2009 w sieci Punktów Pobrań ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka (www.diag.pl). Koszt jej wyrobienia to 75 zł (obejmuje 2 niezależne pobrania krwi, 2 oznaczenia grupy krwi oraz wydrukowanie samej Karty).

Obaj partnerzy liczą, że w ciągu kilku lat w Kartę zaopatrzą się wszyscy Polacy!

medialine.pl, 16.06.2009


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.