Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 28 lipca 2009r.

„Pięć minut, które może uratować życie” - wyniki zbiórki krwi w Łagiewnikach

120 zarejestrowanych chętnych, wśród nich 93 dawców, 41 litrów oddanej krwi - to bilans pielgrzymki, na której w sobotę spotkali się w Łagiewnikach Honorowi Dawcy Krwi z całej Polski.

„Właściwie to się nie boję, chociaż moje ciśnienie mówi chyba coś innego” - zauważa Maciej Kafel, siedząc po raz pierwszy w życiu na fotelu do pobierania krwi. Jego mama kilka dni temu trafiła do szpitala. Wciąż czeka na operację. Przybliżona data nieznana. Problem znany bardzo dobrze: brak krwi!

Do Krakowa przyjechali z różnych części Polski. Niektórzy nawet z całymi rodzinami. „Udział potwierdziło 750 osób z 20 klubów HDK. Ale przewidujemy, że będzie ich więcej” - mówiła jeszcze w piątek Daria Krasny, instruktorka ds. krwiodawstwa PCK. I było. Prawie 900 osób zgromadziło się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by wspólnie modlić się i dziękować za zdrowie. To otrzymane dzięki krwi, jak również i to wraz z nią ofiarowane drugiemu człowiekowi. Już od godziny 7 rano w ustawionym przed sanktuarium Ambulansie do poboru krwi im. Jana Pawła II pojawiali się pierwsi chętni chcący przyłączyć się do akcji. „Dziś wielu ludzi zaczyna myśleć o tym dopiero w chwili, gdy ich samych lub kogoś z ich bliskich spotyka nieszczęście. Ale przecież taka Cyrenejczykowa krew też potrzebna” - zaznacza obecny na sobotnim spotkaniu ks. Piotr Sadkiewicz. W swojej parafii na Żywiecczyźnie zorganizował już 35 podobnych akcji.

Podczas mszy św. w łagiewnickim sanktuarium ks. kard. Franciszek Macharski w podziękowaniu za pomoc i współpracę został uhonorowany Kryształowym Sercem. Następnie krwiodawcy wysłuchali krótkiego świadectwa Radosława Pazury, przekonującego o ogromnym znaczeniu tego rodzaju inicjatyw. „Ta krew uratowała mi kiedyś życie. Jestem tu dzięki tym, którzy bezinteresownie podzielili się częścią siebie” - mówił aktor.

Organizatorzy trzeciej już pielgrzymki HDK jasno precyzują jej cel. „To spotkanie jest formą integracji dawców i wezwaniem do szczególnej mobilizacji w czasie, gdy krew staje się wartością na wagę złota” - podkreśla ks. Jerzy Leśko, pomysłodawca spotkania.

Podczas wakacji problem braku krwi jest widoczny szczególnie wyraźnie. „Sytuacja wygląda fatalnie. Szczególnie, jeśli chodzi o planowane zabiegi. W szpitalu stworzył się nawet "komitet kolejkowy" oczekujących na nią pacjentów” - mówi dr Renata Stąpor, kierowniczka Działu Transfuzjologii z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. „Najtrudniej jest jak zwykle o krew ze współczynnikiem Rh (-). Okresowo brakuje podstawowych grup, jak A Rh+ i A Rh-” - dodaje Jolanta Zatorska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które obsługiwało Ambulans Krewniaków.

Niedaleko Kafla na fotelu do pobierania krwi siedzi Marek Pieronkiewicz. Chyba już po raz 25. Dokładnie nie pamięta. „Każdorazowe pobranie trwa pięć minut” - mówi. „To pięć minut ofiarowane drugiemu człowiekowi. Dla mnie to zwykła chwila. Dla kogoś innego bywa bezcenna”.

Organizatorem Pielgrzymki są: Ks. Jerzy Leśko - Kapelan HDK Podbeskidzia, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Małopolski Zarząd Okręgowy PCK, Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi.

miasta.gazeta.pl, 26.07.2009


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.