Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 29 lipca 2009r.

VIP-owska zbiórka krwi na pokładzie jachtu na kółkach

Przed warszawskim Instytutem Hematologii i Transfuzjologii odbyła się wyjątkowa akcja krwiodawstwa. Tego dnia Fundacja Krewniacy, zaprezentowała wyjątkowy ambulans do poboru krwi, w którym jako pierwsi krew oddały gwizdy polskiego show-biznesu, od lat wspierające kampanię społeczną Krewniacy.

Ambulans do poboru krwi im. Jana Pawła II będzie najskuteczniejszą formą promocji idei Honorowego Krwiodawstwa i Transplantologii i przekona wielu Polaków do honorowego oddawania krwi dla potrzebujących. Będzie także wizytówką Polskiej Służby Krwi na arenie międzynarodowej. Ambulans jest niezbędny, do pozyskiwania krwi ratującej każdego roku życie milionów Polaków. Dzięki niemu nigdy nie zabraknie krwi w Polskich szpitalach...

„Skórzane fotele, nastrojowe lampki, ekspres do kawy. W takich warunkach możemy oddać krew. To nie boli, nic nie kosztuje, a może komuś uratować życie” - zachęca aktor Radosław Pazura po oddaniu krwi. Jego śladami poszli też Marek Siudym oraz Przemysław Saleta. Szczególne symboliczne znaczenie ma fakt, że Radosław Pazura oraz Przemysław Saleta nie tak dawno sami potrzebowali krwi do ratowania życia. „Krew uratowała mi kiedyś życie. Jestem tu dzięki tym, którzy bezinteresownie podzielili się częścią siebie” - dodał Pazura. „Oddanie krwi to jedyny sposób, żeby uratować komuś życie, nie będąc superbohaterem” - mówił aktor Marek Siudym. Łącznie krew oddało ponad 30 osób.

Autobus nie przez przypadek wygląda jak jacht - został wykonany na platformie supernowoczesnego autobusu turystycznego przez firmę zajmującą się wyposażaniem ekskluzywnych jachtów morskich.
„Taki autobus może dziennie zebrać około 50 litrów krwi. Ale to i tak kropla w morzu potrzeb, bo statystycznie w Polsce co 15 sekund trzeba komuś zrobić transfuzję” - mówi pomysłodawca kampanii Krewniacy Marcin Velinov.

W planach Fundacji jest stworzenie floty podobnych ambulansów, która liczyłaby 5-10 sztuk. Pierwszy autobus został sfinansowany dzięki hojności tysięcy Polaków, którzy przekazali środki w ramach akcji SMS, realizowanej przy współpracy z Telewizją Polską oraz kupili cegiełkę - Brelok Krewniaków z grupą krwi. W akcję pozyskiwania środków włączyła się rekordowa ilość polskich artystów, sportowców, polityków.

Praca Ambulansu do poboru krwi jest współfinansowana przez ING Usługi Finansowe S.A. W kilkunastu miastach w okresie wakacyjnym odbywać się będą specjalnie przygotowane imprezy plenerowe. Wspólne akcje krwiodawstwa trwają od 18 lipca. Ambulans Krewniaków odwiedzi m.in. Sosnowiec, Kraków, Szczecin, Wrocław, Łódź i Warszawę.

Po VIPowskim poborze krwi nadszedł czas na ogólnopolską premierę najnowszej inicjatywy Krewniaków - Kartę Krwi Krewniaków, która jest dokumentem wiarygodnie poświadczającego grupę krwi posiadacza. W ten sposób zwiększa bezpieczeństwo właściciela w razie nieszczęśliwego wypadku. Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi pozwala oszczędzić aż do 30 minut czasu oczekiwania na transfuzję.

„Trzydzieści minut może ocalić nam życie. Tyle czasu potrzeba, żeby wykonać badania serologiczne. Proste badanie krwi, które w razie wypadku poinformuje lekarza o naszej grupie, jest niezbędne w ciężkich przypadkach transfuzji. Ja mam O Rh+”- mówi z lekarską precyzją Maciej Orłoś.

W akcję prezentacji prestiżowej Karty Krwi Krewniaka włączyło się wiele znamienitych Krewniaków m.in. Grażyna Wolszczak, Andrzej Supron, Włodzimierz Ziętarski, Maciej Orłoś, Dorota Chotecka, Robert Rozmus, Dariusz Michalczewski, Iwona Guzowska, Małgorzata Kosik, Sylwia Gruchała oraz Posłowie z KrewniacyClub Sejm.

„Każda akcja, która ma na celu ratowanie ludzkiego życia, jest potrzebna. Wielkim wyróżnieniem i darem jest szerzyć świadomość społeczną” - opowiada Andrzej Supron.

Karty już dostępne w Punktach Pobrań sieci laboratoriów Diagnostyka. Lista sieci dostępna na stronie www.kartakrwi.pl.
Podstawowa cena Karty wynosi 75 złotych, ale rozbudowany jest także system upustów, które pozwolą Pacjentom wyrobić Kartę w cenach od 40 do 69 złotych.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.