Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 16 września 2009r.

Podhalańskie krwiodawstwo na bruk

"Zakopiański Szpital Powiatowy wypowiedział umowę stacji krwiodawstwa krwi. "Mamy swój bank" - podkreśla Regina Tokarz, dyrektorka szpitala na Kamieńcu. "Szukamy pomieszczeń w Nowym Targu" - podsumowuje Maria Lambrecht - szefowa Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa..

Pan Piotr jest honorowym krwiodawcą. Regularnie oddaje krew na ratowanie życia potrzebujących. "Dziś też przyszedłem do stacji krwiodawstwa w zakopiańskim szpitalu. A tu szok! Dowiedziałem się, że dyrektor szpitala wypowiedziała stacji lokal. To skandal!" - denerwuje się honorowy krwiodawca. Przypomina, że lokal został wyremontowany na koszt stacji. Dyrekcja szpitala zaproponowała na siedzibę inne pomieszczenia, które nadają się do generalnego remontu. Dodatkowo stacja będzie musiała płacić za nie czynsz. Dwadzieścia złotych za metr kwadratowy.

Krwiodawcy pytają, dlaczego dyrekcja szpitala dąży do likwidacji działającej od lat 60. stacii "Nie chce w tej chwili komentować decyzji dyrektor szpitala. Jest mi jedynie bardzo przykro, bo wszystko wskazuje na to, że krok ten planowano przez dwa lata. I nie podjęto z nami żadnych rozmów" - mówi Maria Lambrecht, szefowa Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Choć kierowana przez nią placówka podlega Ministerstwu Zdrowia, jest odrębną, niezależną od szpitala jednostką. Dostarcza krew do wszystkich szpitali w Zakopanem. Największym odbiorcą był do tej pory Szpital Powiatowy na Kamieńcu. "Zastępcze pomieszczenia zaoferował nam już sanepid. Ok. 35 metrów kw., ale zgodnie z unijnymi przepisami to zbyt mało. Nasz punkt ma mieć przynajmniej 80-100 metrów" - dodaje Maria Lambrecht. Podkreśla, że nie dysponuje środkami na remont pomieszczeń przy kuchni, nie ma pieniędzy na płacenie czynszu.

Wypowiedzenie umowy to efekt planowanej rozbudowy szpitala. W miejscu, gdzie mieściła się stacja krwiolecznictwa, powstanie pawilon diagnostyczny i laboratoria. "Stacja krwiodawstwa to zupełnie coś innego, niż bank krwi" - mówi Regina Tokarz. "Stacja podlega Centrum Krwiodawstwa w Krakowie. My i tak kupujemy krew z Krakowa, a jak tam nie ma, to z Katowic. W szpitalu mamy swój bank krwi. Ja oboma rękami podpisałabym się pod tym, aby punkt krwiodawstwa utrzymać, ale nie w tym samym miejscu. Stąd propozycja innej lokalizacji w szpitalu".

Czy stacja krwiodawstwa utrzyma się w Zakopanem? Ma opuścić Kamieniec do końca listopada. "Prowadzimy rozmowy w Szpitalu Sokołowskiego i Klinice Ortopedii na Bystrem. Zobaczymy, jaki będzie ich efekt" - kończy Maria Lambrecht.

Tygodnik Podhalański, 10.09.2009RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.