Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 22 września 2009r.

Dramatyczna sytuacja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Radomiu: brakuje krwi wszystkich grup!

56 jednostek to zapas, który ma obecnie Centrum Krwiodawstwa w Radomiu, a powinno ich być aż 200. To zbyt mało, by zabezpieczyć potrzeby radomskich szpitali, w których wzrasta liczba operacji.

"Krwi brakuje wręcz dramatycznie. Oddają ją nasi pracownicy, ale ciągle potrzeba więcej, bo rośnie liczba wypadków. Nasze ambulanse każdego dnia pracują w terenie, ale to wciąż za mato. Dlatego prosimy, żeby zgłaszali się do nas dotychczasowi i przyszli krwiodawcy" - dramatycznie opowiada o stanie zapasów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Radomiu - jej dyrektor Józef Waniek.

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Jest wrzesień, a zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Radomiu sa na poziomie z początku wakacji. Doszło do tego, że rodziny pacjentów, którzy czekają na operację, oddają teraz krew na ich konto.

"Po ostatnim weekendzie mamy 56 jednostek tej życiodajnej substancji, a powinno być co najmniej 200" - przyznaje Waniek.
50 - 60 jednostek to ilość odnotowywana w niektóre dni lipca i sierpnia, kiedy większość krwiodawców była na wakacjach, nie pracowały też szkoły. "Apelujemy do ludzi dobrej woli, by nie zwlekali z decyzją oddania krwi. Po weekendach, kiedyjest najwięcej wypadków, szpitale nie mają czym ratować ludzi" - podkreśla dyrektor radomskiego RCKiK.

Dlaczego wahamy się oddać krew Okazuje się, że potencjalnych krwiodawców wciąż paraliżuje strach przed ingerencją w organizm, a tym - jak twierdzi wielu z nich - jest właśnie oddawanie krwi.

Dramatyczne niedobory krwi są zresztą w całym kraju. W radomskich szpitalach na razie wszystkie operacje odbywają się zgodnie z harmonogramem, ale wystarczy poważny wypadek, by zużyć niewielki zapas.

Standardowo do operacji trzeba zabezpieczyć dwie, trzy jednostki krwi, ale zdarzają się zabiegi, gdzie pacjenci potrzebują aż kilku litrów.

"Rodziny pacjentów oddają krew na ich konto. Wtedy nie ma problemu z wykonaniem operacji" - mówi Anna Dusińska-Kamińska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu na Józefowie.

Coraz częściej o apelach o oddawanie krwi na rzecz konkretnej osoby głośno jest w szkołach. "Zwykle łatwiej jest oddać krew, wiedząc dla kogo ona będzie przeznaczona" - mówią uczniowie.

"Przychodzi do nas nawet kilkanaście osób, które chcą oddać krew na konto kolegi, sąsiada czy rodziny, ale z powodów zdrowotnych oddają tylko nieliczni" - komentuje dyrektor Waniek.

Echo Dnia - Radom, 21.09.2009


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.