Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 21 pażdziernika 2009r.

I Memoriał Agaty Mróz

W niedzielę 18 października 2009 roku zakończyła się pierwsza edycja Memoriału im. Agaty Mróz-Olszewskiej, który odbywał się w dniach 17, 18.10.2009r. w katowickim Spodku.

Przedsięwzięcie pod hasłem „podaruj innym cząsteczkę siebie” poświęcone jest jednej z najwybitniejszych polskich siatkarek młodego pokolenia, dwukrotnej mistrzyni Europy, która zmarła w czerwcu 2008 roku w wieku zaledwie 26 lat. Jest to zarazem próba dotarcia do społecznej świadomości w zakresie krwiodawstwa i przeszczepów szpiku kostnego, uzmysłowienie, że dając pozornie tak niewiele, możemy darować drugiemu człowiekowi zdrowie, a nawet życie.

Aby ukazać ludziom wagę problemu i uczcić pamięć Agaty rozegrano turniej siatkarski, w którym wzięły udział drużyny związane z tą niezwykłą postacią. Wystąpiły: BKS Aluprof Bielsko-Biała, MKS Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna z Polski, Palma Voley Mallorca z Hiszpanii oraz ZOK Rijeka z Chorwacji. W meczu finałowym spotkały się dwie polskie drużyny. Zwycięstwo, wynikiem 3:2 wywalczyły siatkarki z Bielska-Białej.

Dużą atrakcją dla kibiców był mecz pokazowy z udziałem między innymi złotych medalistek Mistrzostw Europy z 2003 i 2005 roku. W zabawie wzięli też udział trenerzy, działacze sportowi, członkowie zespołu PIN, krwiodawcy, dziennikarze. Pierwszą piłkę zagrał trener Andrzej Niemczyk.

Po rozegranych meczach publiczność mogła obejrzeć i posłuchać popularnych artystów polskiej sceny muzycznej: Mezo, Kasi Wilk, zespołu PIN i Eweliny Flinty. W ciągu dwóch dni Memoriału na trybunach zasiadło około 6000 widzów, dla których wystąpiło 70 siatkarek i 20 artystów.

Memoriał cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mediów. Obsługiwało go około 120 dziennikarzy. Wśród nich byli przedstawiciele telewizji, radia, prasy i portali internetowych.

Przy wejściach do Spodka uruchomiono 3 ambulanse do poboru krwi i wykonywania wstępnych badań potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pobrano 64 litry krwi od 142 dawców, oraz zarejestrowano 189 dawców szpiku kostnego.

W foyer Spodka swoje stoiska prezentowało 25 wystawców, wśród których byli sponsorzy, fundacje i organizacje medyczne. Zorganizowano szereg pokazów: straży pożarnej, wojska, policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, oraz udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

W ramach Memoriału, w Galerii "Rondo" zorganizowano konferencję naukową, na której poruszano problematykę krwiodawstwa, przeszczepu narządów oraz szpiku kostnego. Swoje referaty wygłosili na niej: prof. dr Lech Cierpka, prof. dr Paweł Lampe, dr Stanisław Dyląg, prof. dr Sławomira Kyrcz-Krzemień, prof. dr Piotr Marek Radziwon, prof. dr Marian Zembala, dr Jacek Wojarski, dr Roman Przybylski. Pojawili się też młodzi plastycy.

W pierwszym dniu Memoriału grupa "PLACEK", prezentująca tzw. malarstwo emocjonalne, kierowana przez artystę malarza, pana Adama Plackowskiego wykonała portret Agaty Mróz - Olszewskiej. W niedzielę swoje prace pokazała grupa plastyczna "Ochra" z MGOK w Woźnikach.

Zaprezentowano czwartą edycję kalendarza wydanego przez Fundację 777 z fotografiami czołowych polskich siatkarek, autorstwa Patrycji Sosnowskiej. Na sztalugach zamieszczono fotogramy przedstawiające nasze siatkarki, które tym razem wcieliły się w role modelek.

Dzieci z Gimnazjum Integracyjnego nr.7 im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Tychach wystawiły inscenizację o krwiodawstwie.

Przy organizacji i obsłudze Memoriału pracowało około 600 osób, które swój wolny czas poświęcili na rzecz drugiego człowieka, wśród nich spora grupa to dzieci i młodzież.

Szczytna idea pomocy innym zapoczątkowana przez samą Agatę znalazła kontynuatorów nawet po jej odejściu.

nowinkisportowe.pl, 19.10.2009


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.