Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 3 grudnia 2009r.

Albo seks, albo krwiodawstwo

Homoseksualiści, którzy chcą zostać dawcami krwi, co najmniej rok nie mogą uprawiać seksu - zdecydował resort zdrowia w Szwecji. Dotychczas drzwi stacji krwiodawstwa były dla szwedzkich gejów zamknięte. Tamtejsze prawo określało to jasno: homoseksualiści znajdują się w grupie wysokiego ryzyka i nie mogą oddawać krwi.

Od i marca 2010 roku to się zmieni. Tego dnia wchodzi w życie nowe prawo, które dotyczy nie tylko homoseksualistów, ale również osób, które miały kontakty seksualne z prostytutkami lub przebywały w krajach, gdzie prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem hiv jest bardzo wysokie.

Decyzja wywołała ogromne kontrowersje. Protestują organizacje pracodawców, samorządy i związek lekarzy. „Zgadzając się, by homoseksualiści byli dawcami, ryzykujemy, że przemysł farmaceutyczny przestanie przyjmować krew ze szwecji” - grzmi urząd nadzoru leków.

Główny zarząd zdrowia i opieki społecznej ma jednak na to sposób. „Krew pochodząca od mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami nie będzie przeznaczana na potrzeby przemysłu farmaceutycznego” - tłumaczy pracownica zarządu Monica Axelsson.

Z decyzji władz cieszą się homoseksualiści. „To dobry krok we właściwym kierunku” - stwierdziła wiceszefowa szwedzkiej federacji lesbijek Ulrika Westerlund. Zakaz oddawania krwi obowiązuje gejów m.in. w Niemczech, Kanadzie, USA i Hongkongu. W Argentynie, Australii, Japonii i na Węgrzech krwiodawstwo gejów jest obwarowane podobnymi warunkami jak w Szwecji - rok wstrzemięźliwości seksualnej. W Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki - nawet pięć lat. W innych krajach trwa debata na ten temat w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie geje nie mogą oddawać krwi, padła propozycja, żeby i tam wprowadzić pięcioletnią karencję.

W Polsce homoseksualiści mogą oddawać krew, pod warunkiem, że od co najmniej pół roku mają stałego partnera. To samo dotyczy osób heteroseksualnych. Tylko jak sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest w stałym związku – „Opieramy się na ankiecie, którą każdy dawca musi wypełnić. I polegamy na prawdomówności pacjentów” - usłyszeliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Takie ankiety dawcy wypełniają wszędzie. Nie wszyscy piszą w nich prawdę. W Kanadzie trwa właśnie proces geja Kyle'a Freemana, który 18 razy oddał krew, za każdym razem kłamiąc, że jest heteroseksualistą.

W dodatku oskarżył kanadyjskie służby krwiodawstwa. Żąda 250 tysięcy dolarów odszkodowania, bo jego zdaniem szczegółowa ankieta narusza prawa człowieka.

Rzeczpospolita, 03.12.2009


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.