Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 20 kwietnia 2012r.

Krewniacy Partnerem Akcji "Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa - ratujemy i uczymy ratować"

„Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” jest pilotażowym projektem, realizowanym na terenie województwa podkarpackiego. Bierze w nim udział ponad 150 uczniów, uczęszczających do 10 szkół gimnazjalnych, zlokalizowanych na terenach wiejskich lub małych miast. Do każdej z grup uczniów przyjeżdżają studenci kierunku Ratownictwo Medyczne, Uniwersytetu Rzeszowskiego i przekazują im wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

Podczas zajęć realizowanych w ramach projektu, uczniowie poznają nie tylko podstawowe pojęcia, związane z pierwszą pomocą, np.: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, utrata przytomności, złamanie, krwotok, lecz mają przede wszystkim możliwość przećwiczenia praktycznych umiejętności takich jak: wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, obsługi AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego w przypadku zawału serca czy też postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa czy porażenia prądem.
Uczestnicy projektu nabywają przede wszystkim umiejętności postępowania w nagłych przypadkach zagrożenia ludzkiego zdrowia lub życia, mogących wystąpić, na co dzień. Dowiadują się jak wezwać pogotowie? Jak rozpoznać zawał serca? Co zrobić w przypadku krwawienia czy oparzenia?

Mają również możliwość zapoznania się z praktycznym zastosowaniem specjalistycznego sprzętu stosowanego na co dzień w ratownictwie medycznym. Dodatkowo, stale utrwalają posiadaną już wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Natomiast studenci starają się im pokazać, że pierwsza pomoc nie jest przede wszystkim trudna, a umiejętności udzielania jej są niezbędne każdemu z nas, bowiem nigdy nie wiadomo, •w jakich okolicznościach, będzie miał możliwość, a także obowiązek ich użyć.

Wiemy, że umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach, powinny być cały czas przypominane, ćwiczone, a także przekazywane innym. Dlatego mamy nadzieję, że poprzez uczestnictwo w tym projekcie gimnazjaliści będą wzorem do naśladowania dla swoich kolegów oraz szerokiej rzeszy dorosłych.

Finałem projektu będą I Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które odbędą się 15 maja 2012 roku w Rzeszowie. Podczas zawodów uczestnicy projektu będą musieli się wykazać wiedzą teoretyczną, jak również umiejętnością zastosowania jej w pozorowanych przypadkach.
Projekt „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa – ratujemy i uczymy ratować” koordynuje Fundacja Generator Inspiracji we współpracy z Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Programu „PROJEKOR – wolontariat studencki”. Patronaty honorowe nad kampanią objęli: Prezydent Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci biorący udział w projekcie odwiedzają szkoły w: Świerzowej Polskiej, Boguchwale, Harcie, Birczy, Wysokiej Głogowskiej, Gogołowie, Laszkach, Studzianie, Urzejowicach i Markowej.

Krewniacy życzą powodzenia !!!


Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.