Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 15 grudnia 2006r.

Matki bez zabezpieczenia

Niefrasobliwość urzędników ministerialnych spowodowała, że zabrakło immunoglobuliny - przeciwciał stosowanych w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem.


„Brak immunoglobuliny, który teraz nam grozi, jest przerażający” - mówi dr Piotr Marszał, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie. „Konflikt serologiczny był niegdyś dramatem. 40 lat temu udało się ten problem rozwiązać, wprowadzając profilaktykę” - dodaje dr Piotr Marsza. W krakowskich szpitalach brakuje immunoglobuliny anty-D, preparatu stosowanego w profilaktyce konfliktu serologicznego w układzie Rh między matką a dzieckiem. Preparat ten podać trzeba do 72 godzin po porodzie lub poronieniu, w przypadku gdy matka ma czynnik Rh ujemny, natomiast dziecko - dodatni.

Immu-noglobulina stanowi wtedy zabezpieczenie przed wystąpieniem konfliktu serologicznego podczas następnej ciąży. Niezgodność serologiczna prowadzi do tzw. choroby hemolitycznej noworodków, która może mieć różne stopnie ciężkości. W najgorszym wypadku kończy się śmiercią dziecka jeszcze w łonie matki lub tuż po porodzie. Lżejsze postaci prowadzą do poważnych uszkodzeń płodu.

"Immunoglobulinę, aby zabezpieczyć przed konfliktem podczas następnej dąży, podać trzeba w określonym czasie" - mówi dr Antoni Marcinek, szef Szpitala na Siemiradzkiego. "Teraz tego preparatu po prostu nie ma. Nie wiem, co będzie z tymi pacjentkami, które na przykład dziś urodzą dziecko. Dystrybucją immunoglobuliny w Krakowie zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

„Wystąpił problem na etapie produkcyjnym” - wyjaśnia Jolanta Zatorska, dyrektor Centrum. "Do tej pory nikt nie został bez zabezpieczenia. Staramy się zdobywać tę immunoglobulinę ze wszystkich możliwych źródeł, dowiadujemy się, gdzie mogą być jakieś zapasy, tak, aby żadna pacjentka w Krakowie nie została bez pomocy. Najbliższej, niestety niewielkiej, dostawy spodziewamy się około 5 grudnia.

Za zorganizowanie produkcji immunoglobuliny odpowiada Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, podlegający Ministerstwu Zdrowia. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Paweł Trzciński, rzecznik ministerstwa, tłumaczył, że preparatu brakuje z powodu podejrzeń dotyczących przetargu na jego produkcję.

Rzecznik stwierdził, że kontrola przeprowadzona w Instytucie wykazała nieprawidłowości. Rozstrzygnięty już przetarg ministerstwo zaskarżyło do sądu - był niekorzystny dla budżetu państwa. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało nam wczoraj na pytanie, czy wdrożono jakąkolwiek procedurę awaryjną, aby zapewnić immunoglobulinę pacjentkom.

Dziennik Polski, 28.11.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.