Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 15 grudnia 2006r.

Oddział krwiodawstwa bez przyszłości

Nie dadzą się skasować! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie chce zlikwidować kolejny na naszym terenie oddział krwiodawstwa, tym razem w Radzyniu Podlaskim. Powód? Słaba rentowność placówki.

RCKiK w Lublinie plany likwidacji oddziału tłumaczy niewielką liczbą honorowych dawców. Nie zgadza się z tym Katarzyna Wróblewska, kierownik radzyńskiego punktu krwiodawstwa. "Jestem bardzo zaskoczona decyzją. Prowadzę oddział od trzech lat i zauważyłam sytuację wręcz odwrotną. W tym okresie pobraliśmy o ponad 60 procent więcej krwi, niż w latach poprzednich"- podkreśla Wróblewska. Dziwi ją jeszcze co innego. O sprawie poinformowano nas ustnie. Licząc trzymiesięczny okres wypowiedzeń pracy, nasz oddział przestanie istnieć z 1 marca. Wiadomość spadła na nas jak grom z nieba, bo wcześniej nie docierały żadne sygnały o takich przymiarkach - mówi kierownik. Domyśla się, że RCKiK mogło zasugerować się tym, iż oddział w Radzyniu Podlaskim jest najmniejszą placówką w województwie lubelskim.

Ale mały nie musi wcale oznaczać, że nierentowny. "Staramy się jak możemy. Nie tylko pobieramy krew, lecz także prowadzimy działalność dydaktyczną. Organizujemy akcje wyjazdowe, podczas których zachęcamy nowych dawców" - podkreśla Wróblewska. Pracownikom wprawdzie zaproponowano pracę w stacjach w Białej Podlaskiej i Lublinie, ale to niewielkie pocieszenie. Perspektywa dojeżdżania do pracy 50 lub 70 kilometrów nie budzi entuzjazmu. No i najważniejsza kwestia - dawcy. "W ciągu roku krew oddaje dwa tysiące osób, z czego pięćset to nasi stali goście. Nie wiem, co się z nimi stanie po zamknięciu placówki. Część na pewno nie pojedzie oddać krwi do Białej Podlaskiej czy Lublina" - przypuszcza kierownik oddziału. Będzie walczyć o zmianę decyzji. Popierają ją członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Radzyniu Podlaskim, w Woli Osowińskiej oraz Niezrzeszeni Honorowi Dawcy Krwi Powiatu Radzyńskiego.

Pisemny protest przeciwko likwidacji oddziału trafił do dyrektora RCKiK w Lublinie. "Widzimy olbrzymią potrzebę istnienia oddziału, ze względu na dawców, którzy od lat z poświęceniem oddają krew, niewiele otrzymując w zamian. Jeśli RCKiK utrzyma swoją decyzję, poruszymy niebo i ziemię" - deklaruje Andrzej Gruba, prezes radzyńskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Walczyć zamierza też lokalny samorząd. "Dziwi mnie decyzja RCKiK. Z tego co wiem, jednym z argumentów za zamknięciem jest konieczność wyłożenia pieniędzy na remont oddziału. Chcemy podjąć rozmowy z dyrekcją Centrum i razem z burmistrzem Radzynia zaproponować remont oddziału oraz nieodpłatne wydzierżawienie pomieszczeń - planuje Jerzy Kułak, starosta radzyński. "Wiem, że (...) wszystko jest na dobrej drodze. Dowiedziałem się, że główną przyczyną likwidacji było nieuregulowane prawo własności pomieszczeń, zajmowanych przez oddział krwiodawstwa. Przedstawiłem dyrektorowi swoją propozycję. Jeśli nowy burmistrz razem z nami dołoży do remontu, jest szansa na uratowanie oddziału" - mówi Kułak.

Słowo Podlasia, 28.11.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.