Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 15 grudnia 2006r.

Powstało Narodowe Centrum Krwi

23 października zarządzeniem ministra zdrowia zostało powołane Narodowe Centrum Krwi. Nowa jednostka budżetowa wydzielona z Ministerstwa Zdrowia będzie koordynować cały system pobierania, bezpieczeństwa, przetwarzania i zaopatrzenia w produkty wytwarzane z krwi, że szczególnym uwzględnieniem leków, które są stosowane w leczeniu hemofilii.

Zdaniem Joanny Szymańskiej-Bulskiej, doradcy Ministra Zdrowia, koordynującej prace nad utworzeniem Narodowego Centrum Krwi, sposób, w jaki środki publiczne były wydawane do tej pory na zaopatrzenie chorych w leki osoczopochodne, nie był korzystny ani dla budżetu, ani dla pacjentów. "Minister zdrowia będzie sugerował konieczność powrotu do koncepcji
przetwarzania polskiego osocza w leki. W tej chwili nie można przesądzić, czy zasadne byłoby tworzenie laboratorium w Polsce, czy należy osocze wysyłać za granicę" - mówi J. Szymańska-Bulska.

Wiadomo, że będzie nowy podział ról. W procesach związanych z zaopatrzeniem rynku w produkty krwiopochodne nie będzie uczestniczyć Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Zastąpi go w tym Centrum Krwi. Instytut nie będzie się już zajmował czymś, co można nazwać działalnością biznesową. Chcielibyśmy, żeby odpowiadał za leczenie i opracowywanie standardów terapeutycznych, monitorowaniem stopnia dostępności tych leków. Od momentu, kiedy trzeba będzie je kupować w drodze przetargów oraz negocjacjami cenowymi powinni zajmować się ludzie, którzy będą swoją wiedzę opierać na solidnych analizach rynkowych, nie związani z dotychczasowym systemem" - uważa J. Szymańska-Bulska.

Choć resort zdrowia deklaruje swoje poparcie dla frakcjonowania osocza jako bardziej ekonomicznej formy zaopatrzenia w produkty krwiopochodne niż zakupy na wolnym rynku, już wiadomo, że w tym roku osocze nie zostanie wysłane do przerobienia za granicę. Przetarg w tej sprawie został już rozstrzygnięty wiosną tego roku i wygrała go firma Baxter.

"Postępowanie przetargowe jest na etapie kontroli merytorycznej w Ministerstwie Zdrowia. Jesteśmy związani ofertą do 10 listopada. Zamawiający, który rozpoczął postępowanie jeszcze w 2005 roku, nie zawarł w opisie przedmiotu zamówienia transportu osocza. Nawet jeżeli ten przetarg zostanie zaakceptowany, a wszystko na to wskazuje, to konieczne jest kilka tygodni albo nawet miesięcy, żeby rozstrzygnąć przetarg na transport" - wyjaśnia J. Szymańska-Bulska. Resort dokupił już preparaty krwiopochodne i powinno ich wystarczyć do lutego 2007 r.

Zarządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Narodowego Centrum Krwi

Puls Medycyny, 25.10.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.