Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 8 grudnia 2006r.

Krew nie na sprzedaż !

Młody mężczyzna gorączkowo poszukiwał wczoraj przed łódzkim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej dawców krwi dla swojej chorej żony. Oferował 500 zł za jedną dawkę (450 ml).

Łodzianie - kilka osób miesięcznie - pytają o możliwość kupna krwi w stacji. Najczęściej poszukują grup z czynnikiem Rh-, których jest jak na lekarstwo. Są odsyłani z kwitkiem, gdyż krew nie jest na sprzedaż. "Wszystkim, którzy chcieliby kupić krew, radzimy, by przysłali do nas dwóch lub trzech krwiodawców" - mówi dr Michał Zamolski, kierownik działu dawców i ekspedycji gdzie przechowywana jest krew.

Jeżeli oddadzą oni krew dla określonego chorego, otrzyma on ją w pierwszej kolejności (niekoniecznie będzie to ta, którą oddali). Gdyby dziennie zgłaszało się 150 dawców, nie byłoby problemów z brakiem krwi. Ale chętnych jest znacznie mniej. Ostatnio w całym województwie krew oddaje tylko około 100 dawców dziennie. To za mało, by wystarczyło na wszystkie zabiegi i operacje.

Brakuje grup z czynnikiem Rh-. W centrum krwiodawstwa mają aktualnie tylko niecały litr krwi (od dwóch dawców) grupy AB Rh- i około 18 litrów grupy O Rh-. Do jednej operacji serca potrzebna jest krew aż od 5 dawców, a do mniej skomplikowanego zabiegu - od dwóch. Specjaliści twierdzą, że gdyby każdy spełniający warunki łodzianin tylko raz w roku oddał krew, nie brakowałoby jej dla chorych. Obecnie zdarza się, że w krytycznych sytuacjach trzeba sprowadzać krew z innych rejonów kraju.

Express Ilustrowany, 5.12.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.